| melyyy a întrebat:

Cam ce opere se sudiaza in clasa a 9a?

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Adam si Eva, Porunca, Pedeapsa, de T. Arghezi, Dupa melci de I. Barbu, Homo ludens, Harry Poter, Mara, de I. Slavici, Tren de placere, Repaos domenical, de I.L.Caragiale, Hronicul si cantecul varstelor, de L. Blaga, Balta Alba, de V. Alecsandri, Fratii Jderi, de M. Sadoveanu, Cartea nuntii de G. Calinescu, etc. si f. putina gramatica (antonime, sinonime, omonime, paronime, pleonasm, derivarea cu sufixe si prefixe, sufixoide si prefixoide, anacolut), situatii de comunicare, text argumentativ, text fictional si nonfictional, eseu structurat si nestructurat, rezumatul, povestirea. Bafta in noul an scolar!

| Aero a răspuns:

Dupa manualul ed. Humanitas, cam asa:
La hanul lui Manjoala si O noapte furtunoasa de I.L.Caragiale
Amintiri din copilarie... un mic fragment
Mara de I.Slavici

Cam atat imi amintesc...cam ce opere erau mai importante(adica ce am dat la teza big grin ).

Din clasa a X-a incepe mai serios. Mi se pare ca operele de pe clasa a 9-a nici n-au fost necesare pentru. BAC.
Stiu ca mai mult se face comunicare, literatura cam putin.
Inveti despre limbaj, functiile limbajului, text descriptiv, informativ etc. Ce tine de comunicare e destul de simplu. Si temele vor fi destul de usoare si interesante. O sa vezi.
Clasa a 9-a e mai mult de acomodare. Materia limba si literatura romana n-o simti! Daca tot esti la mate-info atunci matematica, fizica, chimia, biologia si informatica au prioritate!

| melyyy explică:

Pai trec clasa a9a si as vrea sa stiu ce opere se studiaza in clasa 9a la lb.romana. sunt la mate-infobig grin

| KeepCalm a răspuns:

Deci, cum spui?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maitreyi - Mircea Eliade, Odisea - Homer, Mara - Ioan Slavici, Padurea Spanzuratilor - Liviu Rebreanu, Romeo si Julieta - W. Shakespeare