| deeagratzi a întrebat:

Când legam 2 cuvinte prin cratima (să-mi fac, du-te) rezulta 2 cuvinte sau unul? Chiar dacă se rostește într-o singura silaba, fiecare are funcții morfologice diferite (verb+pronume). Deci rezulta unul sau doua cuvinte?

2 răspunsuri:
| IoanaPsy a răspuns:

2 cuvinte

| spn29 a răspuns:

Exact cum ai spus in intrebare, fiecare cuvant are o functie morfologica diferite, acum depinde la ce te referi. Din punct de vedere morfologic, da, sunt doua, dar practic vorbind este unul singur.