| IM5 a întrebat:

Cand se scrie "numai" legat si cand se scrie "nu mai" dezlegat? Daca puteti, dati-mi si exemple in care sa apara in propozitii.

Răspuns Câştigător
| ZCXCV a răspuns:

EX:Nu mai vin la tine deloc.
Plec de acasa numai maine.

| ZCXCV a răspuns (pentru ZCXCV):

Numai este sinonimul cuvantului "doar"...EXtonguelec de acasa doar maine.

12 răspunsuri:
| Elial a răspuns:

Numai legat: Numai o zi imi mai trebuie, Numai o data mai da-mi-o. Nu mai dezlegat: Nu mai face asta!, Nu mai vreau asa ceva, Nu mai am chef!(se pune de obicei langa verbe)

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Numai se scrie legat cand are intelesul de "doar": Numai poetul este om.
Nu mai se scrie in doua cuvinte cand are rol de a nega si intari un verb : Nu mai da cu pumnul in masa.

| IM5 explică:

Multumesc la toti..in clasa nu ne-a mai zis astaoh go on

| AlexBmxRider a răspuns:

Nu avem voie sa te ajutam sa iti faci temele.

| onlychengs a răspuns:

Numai legat cand are intelesul de doar,
Exemplu: Mama pregateste dulciuri numai(doar) vinerea
Exemplu:Nu mai merg la circ.
Succes

| AndreiB96 a răspuns:

Inlocuiesti 'numai' cu 'doar', cand nu schimba sensul propozitiei ( adica cand sunt sinonime ) se scrie legat, in rest dezlegat

| sabinamaria656 a răspuns:

Se scrie NUMAI atunci când el are sensul de "doar": Mai am numai 10 lei.
Se scrie NU MAI atunci când se neagă un verb: Nu mai merg la plajă. Funda?
happy

| bebediana a răspuns:

Nu mai = negație + adverb de întărire
numai = sinonim cu „doar"
1. Vă rog să nu mai sunați la acest număr de telefon, pentru că nu eu sunt persoana pe care o căutați.

2. Irina mi-a spus că nu mai vrea să meargă cu noi în parc.

4. Am numai cinci lei și nu-mi ajung ca să-mi cumpăr cartea de care am nevoie.
5. Așteaptă-mă numai zece minute și sunt gata să plecăm.

| CatalinaMalai a răspuns:

Salut Numai se scrie numai când înseamnă doar:

Numai atât? / Doar atât?
Am numai o oră la dispoziţie.

Nu mai se scrie nu mai în contexte de genul:

Înainte mergeam des la film, acum nu mai merg deloc.

| Ciupitu_Lorii_1952 a răspuns:

Nu mai vreau bere. Numai o dată îți spun, că a-II-a oară te mănînc.