| zalisa a întrebat:

Cand se scrie "ti-i" fara cratima? Si cand se scrie "mi-a" fara cratima?

Răspuns Câştigător
| marrr a răspuns:

Tii se scrie fara cratima la persoana a doua singular. ex:tu tii in mana cartea, sa tii minte,
Mia se scrie atunci cand te referi la MIA de lei, se refera la un nr(1000).

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.Eu le scriu mereu. Timpul. timpul.

| TutiQ a răspuns:

"mia" se scrie asa, legat, cand te referi la o mie si spui, de exemplu, "mia de lei". ex: Am gasit mia pe care am pierdut'o.
Totusi, nu prea se foloseste fara cratima... Doar daca e numehee hee.
"Ti-i". Scrii fara cratima cand te referi la verbul "a tine", persoana a IIa, singular. Exemplu: Mai tii la mine? sau Sa tii bine cartile, sa nu le scapi!
Nu imi pot da seama cum se foloseste "ti-i". adica fara cratima. Nu cred ca se foloseste asa. Daca gresesc, corectati-ma.

| CosteaVlad a răspuns:

"Ti-i" - Banii ti-i dau tie
"Tii" - Nu stiam ca tii la mine.
"mia" se scrie mereu cu cratima, cu exceptia cazului cand este vorba de un nume. happy

| Raul a răspuns:

Cand se scrie : multumes ca-mi face-ti tema si cand se scrie imi face cineva tema?

| cristiancristir a răspuns:

Invata sa le deosebesti singura Malina. Gandeste-te daca sunt doua cuvinte diferite in unul si atunci se scrie cu liniuta intre ele. Ti te indica pe tine si i ii indica pe ei( cei pe care ii). Asculta instinctul. happy

| Emanuel_1209 a răspuns:

La mess nimeni nu mai are grija de din astea.

| zalisa explică:

Am avut o tema la romana cu asta si mi s-a parut cam ciudat ca eu is in a6a da in fine. oricum ceva ceva tot stiam.

| zalisa explică:

Am fost la olimpiada de romana, faza judeteana si am luat mentiune. Pot sa-mi fac si singura tema.

| PlAC a răspuns:

Mi-a fost buna. Mi-a fost mare. Mi-a mers bine. Mi-a placut mancarea.
-> a fost, a mers, a placut.Eu asa am invatat.

April
| April a răspuns:

1.Se scrie "tii"atunci cand folosesti verbul "a tine"la persoana a doua singular la:prezentul indicativului:tu tii, prezentul conjunctivului:sa tii;
2.Se scrie "mia"intr-o singura situatie:cand folosesti numeralul cardinal"mie"cu forma sa articulata cu articol hotarat enclitic, cum ar fi in propozitia"Iti inapoiez mia de lei pe care mi-ai imprumutat-o."Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand se scrie decat si de cat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand e vorba despre verbul "a tine"... dar cand vrei sa spui "tii daruiesc tie" cum se scrie, cu cratima sau fara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mia scrie frumos.
Elena si Mia se duc la circ.
Nini si Mia mananca cartofi prajiti.