| JustABelieber a întrebat:

Care e definitia verbului (pentru copiii de clasa a 4-a)?

Răspuns Câştigător
| KaRy a răspuns:

Verbul este partea de vorbire flexibila care arata actiunea, starea sau existenta. kiss

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Elevii invata si folosesc in vorbire cuvinte care denumesc : fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni, persoane, inca din clasele I si a II a construiesc propozitii cu ajutorul acestora, pentru ca ulterior, in clasele a III a sa invete ca acestea sunt substantive, adjective, pronume, numerale si verbe, iar in clasa a IV a adaugandu-se genul substantivelor si timpurile verbelor.

Verbul reprezinta partea de vorbire flexibila : merg, mergi, mergeam. 'Cele mai multe verbe exprima actiuni ale obiectelor : Ileana scrie. Calul fuge. Tractorul ara.' 2

Celelalte verbe pot arata :

· stari ale obiectelor : Omul sta (sade) la umbra.

· posesia unui obiect : Maria are o minge.

· necesitatea unui obiect sau a unei actiuni: Imi trebuie un caiet.

· posibilitatea de a face o actiune : Pot sa-l ridic.

· vointa sau dorinta unei persoane de a face o actiune : Vreau ( doresc ) o floare.

Verbele pot fi :

· predicative ( cand pot forma singure predicatul, formand Predicatul verbal)- Noi mergem la cinema.

· nepredicative ( cand formeaza predicatul impreuna cu alte cuvinte Predicatul nominal)- Cartea este aceasta.

| Ramona1 a răspuns:

Verbul este partea de vorbire flexibila care arata ce face subiectul.Un exemplu mic"Maria merge".Ce face Maria?=merge.Ca sa afli verbul dintr-o propozitie sau o fraza pui intrebarea"ce face?"

| Chriistiinex a răspuns:

Verbul este partea de vorbire flexibila care arata actiunea existenta sau starea. de asemenea varbul determina un ssubstantiv si arata ce face subiectul(in cazul in care verbul este in propozitie predicat)(el determina o actiune)
in porpozitia :ANA CUMPARA MERE. predicatul este cumpara exprimat prin verb predicativ! astea o sa le inveti si in clasa a 5-a sper c ateam ajutat multa bafta la scoala!big grin

| Roxy_9585 a răspuns:

Parte de vorbire care exprima actiunea starea sau existenta se numeste verb;

| Nicoleta3435 a răspuns:

Mersi ca ai pus intrebarea

| IDKMYNAME a răspuns:

Si eu sunt a 4 si ma incurc la verbele de existenta deci ajuta-ma si pe mine!

| Iurasciuccristi2000 a răspuns:

Verbul nu se poate numara>

| Balazs_Ivettorsolya_1980 a răspuns:

Partea de vorbire care arata :actiunea, starea si existente se numeste verb. happy