| Heidi a întrebat:

Care e diferenta dintre hardware si software? Sunt clasa 9a si urmaeaza sa am lucrare la TIC..si nu prea am priceput nimic...Ce e mai important de stiut despre cele doua?

3 răspunsuri:
| RememberTinKode a răspuns:

Cea mai simpla explicatie
Hardware = piesele din calculator, placa video, placa de baza, procesoru etc

Software: programele ce le ai in calculator, windows, winamp, media player, messenger etc

| vladsoare a răspuns:

Hardware-ul este partea fizică a unui sistem informatic, spre deosebire de software, care este partea logică — cea care comandă hardware-ul prin intermediul unor programe (aplicații, sisteme de operare și drivere) — și de datele asupra cărora operează respectivul sistem de calcul.
Pe romaneste hardware = piesele(fizice) iar software= programele. Prin software comanzi hardware.
E ca si cum tu gandesti ca vrei sa tai un mar, dai comanda prin creier si bratul primeste ordinul!

| catablondu a răspuns:

Salut, iti zic intr-un fel in care sigur nu o sa mai uiti. Hardware-ul este partea fizica (corpul), iar software-ul este partea care (gandeste), (creierasul).