| Sallatiny a întrebat:

Care e numitorul comun al numerelor 6, 12, 15, 8 si 9? Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Se face asa:
6 = 2 x 3
12 = 2^2 x 3
15 = 3x5
8 = 2^3
9 = 3^2

[ ^ inseamna la putere ]
Pt numitor alegi O SINGURA data fiecare numar la puterea cea mai mare.
Deci ai : 2^3 x 3^2 x 5 = 360
Sper ca ai inteles.

10 răspunsuri:
| NuAmGăsitNume a răspuns:

3,daca ar fi fara 8-u ala.

| Sallatiny explică:

Antitemepenet19191 nu cred ca te intereseaza pe tine viata mea si in plus intrebarea era pentru o prietena nu pentru minetongue

| ionut1369 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se fac teme pe site-ul asta! Ce nu intelegi missy? Esti grea de cap? Lasa ca mai ai timp o luna ca sa dai de cap problemei, nu e crima daca mai intarzii! Tot spre binele tau e ce spun!winking

| totElodia a răspuns:

Huh... nhea! Nu fac teme aici.

| ZuZu_5648 a răspuns:

Nu ai voie sa pui astfel de intrebari

| chocolate_1698 a răspuns:

Este 360

| axenterobert a răspuns:

Nu exista numitor comun al acestor numere