| D3jflv a întrebat:

Care era regula semnelor pentru paranteze la numere intregi.De exemplu -7+5(-5+5) cum disparea paranteza?

Răspuns Câştigător
| Lara112 a răspuns:

Deci se face asa : -7 +5 x (-5+5)=
Rezolvi paranteza: =-7 +5 x 0=
=-7 + 0= -7

4 răspunsuri:
| MidnightMemoriesMM a răspuns:

Mai intai trebuie sa rezolvi paranteza. -5 si +5 se reduc, pentru ca e acelasi numar, dar cu semne diferite. Si dupa iti ramane -7+5*0. Se face inmultirea si iti da -7+0, si iti ramane -7. Sper ca te-am ajutat :*
Si regula semnelor e asa: - x - = +, - x + = -, + x - = - si + x + = +. Parca asa era. happy

| Pasztor_David_1990 a răspuns:

Mai intai aduni/scazi cele din paranteza in cazul tai -5+5 care ii 0 dupa care treci la celelalte din fata -7 +5 care ii -2 si acesta ii raspunsu. Mai intai faci operatiile din paranteza mereu, dupa xare dele din exteriorul ei

| Maximo_Valentino_1989 a răspuns:

-7+5(-5+5)= -7+5-10= -12-10= -2= este egal cu -2 Pt. a disparea paranteza trebuie sa incepi cu ea prima. exemplu: 8+9(-7+8-9)= 8+9(-15-9)= 8+9-6= 17-6= 11= este egal cu 11