| Trinitygen a întrebat:

Care este diferența dintre legendă și mit?

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Salut.

Mitul este o "povestire fabuloasă care cuprinde credințele popoarelor (antice) despre originea universului și a fenomenelor naturii, despre zei și eroi legendari etc.", iar prin generalizare devine sinonim cu legenda, basmul sau povestea iar legenda este "o povestire în proză sau în versuri care conține elemente fantastice sau miraculoase, prin care se explică geneza unui lucru, a unei ființe etc., caracterul aparte al unui eveniment (istoric), al unui erou (mitic) sau al unui fenomen".

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cuvantul legenda are 2 semificati in limba romana, putem spune ca un mare jucatr de fotbal a fost o legenda deci un mare fotbalist, tot legenda poate fi si o poveste de groaza cu fantome, un mit poate avea si subtrat real dar si fictiv, un mit poate aparea dintr-o legenda, diferente dupa cum vezi sunt in functie de cum te exprimi avand mai multe intelesuri

| Criste_Beatrice_1980 a răspuns:

Legenda are si anumite părți reale iar mitul nu este adevărat deloc este o superstiție intr-un fel