| GabenTheGamer a întrebat:

Care este diferenta dintre 4.0 si 4 in informatica?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In calculator, numerele se pot exprima sub forma intreaga sau cu zecimale.
Forma intreaga (Integer) se foloseste - de exemplu - contorizare numere (1, 2,3, 4,5, 6,7, 8,9...) unde nu e nevoie de zecimale.
- Forma zecimala a unui numar se poate prelucra iarasi in doua feluri: cu zecimala fixa (de exemplu pentru prelucrarea banilor, 1.25 lei), cand numarul zecimalelor este cunoscut, si
- Forma cu zecimala variabila (flotanta), in care numarul cifrelor zecimale este mai lunga, iar calculele se fac cu precizie mai mare.

In programare, trebuie sa pre-definesti toate variabilele si sa indici formatul lor.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Punctul decimal si formatul (cu- si fara zecimala)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tema scolara: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unul e un int altul un double/float

| GabenTheGamer explică:

In primul rand, explicati-mi mai detaliat si fara prescurtari.In al doilea rand, nu e tema pentru scoala. Vreau sa inteleg lectia de la info cum trebuie, ca daca doream ajutor la teme, nu ceream(am raspunsuri in culegere).Am inteles mai tot, dar nu inteleg diferenta dintre un numar "n" si "n.0".De ce nu inseamna acelasi lucru?

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

"In calculator, numerele se pot exprima sub forma intreaga sau cu zecimale"

de fapt in calulator numerele se exprima sub forma binara si atat.

"In programare, trebuie sa pre-definesti toate variabilele si sa indici formatul lor."

in programare variabilele se declara nu se predefinesc

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

INTEGER sau FLOAT... suna cunoscut? Stii diferenta?
Declararea nu este pre-definire? Poate tu post-definesti intr-un program variabilele tongue

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Integer sau float sunt tipuri de date folosite de limbajele de programare. Calculatorul in sine asa cum te ai exprimat tu lucreaza cu biti nu cu tipuri de date de genul.

Legat de definire m-am exprimat eu aiurea, ma gandeam la altceva, la faptul ca nu e un lucru general specificarea formatului si tipului de date (vezi php). dar da m-am exprimat gresit

| Salontanul a răspuns (pentru GabenTheGamer):

Aha! Stai sa inteleg. Tema de la info ti-o cere la discoteca?

| GabenTheGamer explică (pentru Salontanul):

Tu mai bine taceai. Daca doream sa mi se faca tema, puneam alea 4 pagini pe care ni le-a dat si va spuneam ca le vreau rezolvate complet si corect, ca altfel va dau flood la toti(am exagerat putin la faza cu flood-ul, dar cu scopul de a evidentia ceea ce am de spus).Am facut asta, v-am cerut sa imi rezolvati tema? Nu. Daca nici macar informatii teoretice nu mai pot cere...

| Bula a răspuns (pentru GabenTheGamer):

In calculator, numerele se pot exprima sub forma intreaga sau cu zecimale.
Forma intreaga (Integer) se foloseste - de exemplu - contorizare numere (1, 2,3, 4,5, 6,7, 8,9...) unde nu e nevoie de zecimale.
- Forma zecimala a unui numar se poate prelucra iarasi in doua feluri: cu zecimala fixa (de exemplu pentru prelucrarea banilor, 1.25 lei), cand numarul zecimalelor este cunoscut, si
- Forma cu zecimala variabila (flotanta), in care numarul cifrelor zecimale este mai lunga, iar calculele se fac cu precizie mai mare.

In programare, trebuie sa pre-definesti toate variabilele si sa indici formatul lor.