| Innsbruck a întrebat:

Care este diferenta dintre mandarina si chineza?

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cel mai corect e să cauți pe „Google".

| Innsbruck explică (pentru corolav):

Cel mai corect e sa nu raspunzi aiurea

| corolav a răspuns:

Mai mult a fost oboseala de a-mi răspunde.
Pentru că celelalte răspunsuri pe care le-ai primit nu au fost mai grozave și nu te-ai grăbit să le răspunzi așa cu țîfnă.( Băi, roboțel - tîmpițel, dacă nu știi ce e aia „țîfnă", dă fuga la DEX - Google, și poate nu te mai deranjează un astfel de cuvînt. Hai să ne întrecem puțin în cunoașterea limbii române.Cel ce te-a programat era puțin analfabet)
Dar, ne-am găsit noi, rahații de școlari din România, să ne apucăm să învățăm coreeana, japoneza, mandarina și chineza.
Nu știm vorbi și scrie românește și ne aruncăm noi așa, ca găina la muci, să ne cultivăm precum orezul în Asia.
Zît!

| Innsbruck explică (pentru corolav):

Daca chiar te intereseaza, sa stii ca am crescut 12 ani in Italia si fac scoala acolo.Si dupa cum vezi, scriu mai bine decat majoritatea celor nascuti si crescuti in Romania.
Desteptului si cititului de tine, i se pare ca orice litere scrise fara diacritice si o virgula uitata sau pusa unde nu trebuie e automat ''analfabet'' si vai de capul lui, hai sa-l facem in toate felurile si sa raspandim ura peste tot, caci de asta suntem noi buni.
''Cel care te-a programat'' ei bine sa stii ca oamenii nu sunt toti la fel si unii nu sunt atat de norocosi ca tine sa se nasca intr-o familie de inteligenti si intelepti.
Degeaba stii romana cap-coada daca esti un om fara carater care da dovada de o aroganta peste limita.Esti extrem de sfidator pentru orice rahat neinsemnat.
Pe mine la un om ma intereseaza adevaratele valori (onestitatea,loialitarea,respectul, bunatatea), daca are aceste lucruri chiar nu ma intereseaza cata romana stie.
Zit, ii zici lu' ala care te-a programat pe tine, nu mie! Ai o purtare numai buna de aruncat la gunoi.Degeaba ai cunostinte de filosofie si literatura daca respectul si toleranta iti lipseste in totalitate.Fiecare ''rahatel'' invata ce vrea, cum vrea, cand vrea. Daca pe tine te frustreaza ce face altul, insemna ca nu ai o viata interesanta.Chiar imi pare rau pentru tine.

| KodrutZ a răspuns:

Aceeasi ca dintre olteneasca si romana.winking

| Fatamuntilor a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_mandarin%C4%83
Aceasi Marie, dar cu alta palarie!

| iSwag a răspuns:

Din cate stiu, mandarina e un dialect al limbii chineze.

| wizzkid a răspuns:

Gandeste-te ca e diferenta dintre limba engleza din marea britanie si cea din sua

| Ioanarri a răspuns:

Pai mandarina e un dialect chinez

| Mary123456789 a răspuns:

Chineza e limba mandarina.Nu vad diferenta.