| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre profilul real si cel uman (la liceu)? Caracterizati-le pe amandoua, va rog, vreau sa stiu orele care se predau la fiecare profil...

7 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

La profilul real se pune accent pe materiile reale
(matematica,fizica,informatica,biologia,chimia,etc), iar la profilul uman se pune baza pe materiile umane, in general limbile straine + limba materna, dar si istoria/geografia. Logic.
Daca te pricepi cat de cat la matematica, te sfatuiesc sa mergi la un profil real.Vei avea mai multe optiuni la sfarsitul liceului.
Nu mai are rost sa-ti zic orele de la fiecare.Le ai deja in raspunsurile anterioare.
Bafta!

| xesusn a răspuns:

Scurt si la obiect real :mate info fizica din plin si uman romana si limbi straine

| mimilolaarae a răspuns:

La profilul real faci foarte multa matematica, fizica
La uman faci romana, limbi straine

| deea1200 a răspuns:

Profilul real se axeaza pe stiinte exacte(matematica, fizica, informatica) si din punctul meu de vedere este mult mai solicitant decat cel uman.In liceul meu se fac cate 7 ore de informatica si in rest ai ore normale.
Profilul uman se axeaza pe limba romana, limbi straine si alte materii care te-ar ajuta sa dai la facultatea de drept sau facultati asemanatoare cum ar fi istoria si geografia.In liceul meu se fac 4 ore de franceza, 2 de istorie si 2 de geografie.In rest, ore normale.
Sper ca te-am ajutat :*

| Ciuca_Florin_Mihai_1998 a răspuns:

Profilul real e cel mai greu. in general mate-info. cel uman pentru stiinte ale naturii in general

| Raluca1906 a răspuns:

In momentul in care decizi la ce profil doresti sa mergi, trebuie sa ai in calcul numarul orelor de studiu pe care trebuie sa le aloci fiecarei materii.
Astfel, filiera teoretica, profilul real cuprinde urmatoarele specializari:
-mate-info intensiv info
-mate-info bilingv engleza(cu 5 ore de engleza pe saptamana, si in a 9a cu una de geo-uk, in a10 cu una de isto-uk, iar in a 11a si a 12a cu una de cultura si civilizatie)
-mate-info
-stiinte ale naturii(asa numitul profil biologie-chimie)-la acest profil din a 11a se vor face 4-6 ore de bio si chimie-in functie de optionale si doar 3 de mate.
-stiinte ale naturii intensiv franceza(cu 5 ore de franceza pe saptamana)
Asadar, daca ai alege un profil real ai avea pe saptamana 4 ore de mate sau 5-in functie de optionale, 3 de fizica, 2 de chimie, 2 de biologie, 2 sau 5 de info-daca mergi la info intensiv, 2 sau 3 de TIC-in functie de optionale, 4 de romana, 2 sau 5 engleza-daca mergi la bilingv, 1 sau 2 istorie-in functie de optionale, 1 ora de stiinte sociale(in a 9a logica si argumentare, in a 10a psihologie, in a 11a economie, iar in a 12-a filosofie), 1 sau 2 geografie-in functie de optionale, 1 religie, 1 muzica, 1 sau 2 sport, iar pe parcurs din clasele a 11a si a 12a se mai schimba nr de ore, dar nu semnificativ.
Pe urma, filiera teoretica, profilul uman cuprinde specializarile:
-filologie
-filo-bilingv engleza
-stiinte sociale
-filologie-jurnalism
-filo-bilingv spaniola etc
Daca insa ai alege un profil uman, ai avea pe saptamana 4 ore de lb romana, 2-5 de limbi straine moderne, 2 de geogra, 2-3 de istorie-in functie de optionale, 1 de latina(pentru cls 9 si 10 in afara de stiinte sociale, pentru ca aici nu se mai face latina din a 11), 2 de latina(pentru cls 11, 12), 2 de stiinte sociale, 1 de religie, 1 de sport(la bilingv), 2 de sport la celelalte profiluri, 1 de muzica, 1 sau 2 de TIC-in functie de optionale, 2 de matematica, 2 de fizica, 1 de chimie, 1 de bio, iar din a 11-mate,bio,chimie,fizica se scot.
In ceea ce priveste tezele,la real se va da teza la lb romana,la matematica, la informatica, si la alegere-bio, fizica, chimie.In cazul profilului bilingv se va da teza si la engleza,spaniola,franceza,germana etc.
Iar la uman tezele se vor da din lb romana, lb latina, lb engleza, la alegere isto sau geogra, iar stiintele sociale vor da din logica in a 9a, psihologie in a10a,economie in a11a,filosofie in a 12a.
Sper ca te-am ajutat!