| gabyela a întrebat:

Care este diferenta dintre un text argumentativ si unul demonstrativ, care este schita pentru cel demonstrativ si pentru cel argumentativ?
Noua ne-a spus profa de romana ca putem scrie la fel si pentru cel argumentativ, si pentru cel demonstrativ, folosind schita pentru o anumita specie :1.Definita, 2 consider ca, 3 In primul rand 4In al doilea rand 5 in concluzie, dar din cate m-am interesat aceasta este schita doar pentru cel argumentativ sad
Si daca imi da sa demonstrez ca textul apartine unei specii nu stiu cum sa fac big grin
Putin ajutor! sad

Răspuns Câştigător
| Madalinxddd a răspuns:

Salut!
La textul argumentativ trebuie ca tu sa iti dai cu parerea si poti incepe (in opinia mea, parerea mea este.) apoi trebuie sa iti sustii ideea prin cateva argumente(un prim argument, un al doilea argument).
Cel demonstrativ este o specie pe care ai invatat-o si trebuie sa incepi cu definitia (depinde ce specie) continui cu povestirea pe scurt, figuri de stil, exemple, etc.
Bafta!

| gabyela explică (pentru Madalinxddd):

Deci la cel demonstrativ nu am voie sa folosesc : Consider ca, In primul rand, In al doilea rand?

| Madalinxddd a răspuns (pentru gabyela):

Nu..La cel demonstrativ nu ai voie sa folosesti expresile alea. Doar la cel argumentativ

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

La textul argumentativ se porneşte de la o idee dată (ex. un citat), folosind argumentele tale pe care le gândeşti pe loc, practic este un fel de eseu liber. La textul demonstrativ foloseşti argumente deja învăţate pentru a demonstra ceva.De exemplu atunci când demonstrezi că o operă aparţine unei anumite specii roman, schiţa, nuvelă îţi faci demonstraţia pe baza unor concepte învăţate. Schema lor este la fel, diferenţa dintre ele consta în ceea ce conţin ideile.

| daassh a răspuns:

La text argumentativ ai o definitie de la care trebuie sa pleci si sa o dezvolti(ideile tale), iar la text argumentativ e un text la care pleci de la o definitie si trebuie explicata.Succes!