| asdhakdf a întrebat:

Care este modul de formare al cuvantului drept?big grin

Răspuns Câştigător
| asdhakdf explică:

Da, cred că e conversiune, dar nu ştiu să-ţi zic din ce în ce. A trecut ceva vreme de când am făcut gramatică, pentru că la liceu nu mai faci deloc încă din a 9-a şi deci nu vreau să-ţi zic vreo prostie. Baftă. big grin

6 răspunsuri:
| xScarlet a răspuns:

Te referi la procedeul de formare? Probabil conversiune/ schimbarea valorii gramaticale, dar e nevoie şi de un context pentru a-ţi da seama, în general.

| asdhakdf explică (pentru xScarlet):

Contextul e : " Si cum ajunse drept la han, coti, caci aici ii erau sortii sa se opreasca."

| asdhakdf explică (pentru asdhakdf):

Multumesc !happy

| asdhakdf explică (pentru asdhakdf):

Asa a fost!big grin

| xScarlet a răspuns (pentru asdhakdf):

Ma bucur!

| asdhakdf explică (pentru asdhakdf):

Da, cred că e conversiune, dar nu ştiu să-ţi zic din ce în ce. A trecut ceva vreme de când am făcut gramatică, pentru că la liceu nu mai faci deloc încă din a 9-a şi deci nu vreau să-ţi zic vreo prostie. Baftă. big grin

| kidutzq a răspuns:

D + r + e + p + t. cred ca intrebarea asta ai pus-o doar ca sa faci numarul si conversatie. daca tot sunt primul care a raspuns, imi poti da funda, te rog?