| corolav a întrebat:

Care este originea cuvîntului „cravată"?

3 răspunsuri:
| corolav explică:

Regret, dar ...NU E AȘA!
Într-adevăr, DEX-ul ne trimite la originea sa franceză. Și, pînă la acest moment, așa am crezut și eu.
De aceea am și pus întrebarea.
Numai că, adevărul e puțin altfel.
Și e destul de interesant.
Cred că merită să-l fac cunoscut.
În timpul Războiului de Treizeci de Ani ( 1618- 1648), înainte de debarcarea în Germania, Gustav al II-lea Adolf, rege al Suediei ( 1611-1632), și-a suplimentat armata sa, mică dar disciplinată, cu un număr de luptători care erau considerați cei mai buni soldați din Europa. Aceștia erau socotiți cei mai buni pentru că nu le era frică de absolut nimic.Era vorba despre mercenarii croați pe care-i angajase regele.
Cu toate că acești croați luptau într-o țară străină și erau nevoiți să poarte uniforma regelui Gustav Adolf,
acesta le-a permis să poarte un semn distinctiv care să-i deosebească de ceilalți: eșarfa cavaleriei croate.Era o eșarfă pe care croații o legau într-un mod cu totul aparte.
Originalul „hrvat" (croat) a devenit în Suedia „krabat".
Acest articol vestimentar a fost adoptat și modificat mai apoi de către francezi, care i-au dat și o nouă denumire, puțin modificată după original, și anume „cravate", mai exact, de aici și românescul „cravată".
Informație culeasă din excelentul roman„ Mântuitorul" al foarte cunoscutului scriitor norvegian Jo Nesbo. ( Editura RAO-București - 2011/pag.169-170).).
Un titlu curios dar...e vorba de un foarte bun roman polițist.

| Gizăz a răspuns:

Cravată vine din franceză. În nemţeşte vine tot din franceză. De-aia seamănă.

| ChiarEu2 a răspuns:

Din franceză "cravate" și din germană "Krawatte"!