| CrazYKid0 a întrebat:

Care este regula de semne pentru adunare si scadere a numerelor intregi?

Răspuns Câştigător
| B3happy a răspuns:

Buna!
Nu este foarte greu... Eu una m-am obisnuit repede. O sa incep cu exemple apoi regulilehappy

1. (+2) + (+3)= +5
Daca ambele numere sunt pozitive (+) atunci suma lor se calculeaza scriind suma celor doua numele precedata de semnul "+".

2. (-5)+(-7)=-12
Daca ambele numere sunt negative (-) atunci suma lor se calculeaza scriind suma celor doua numere precedata de semnul "-".

3. (+3)-(-5)=(+3)+5=+8
Obs: Minus in fata unei paranteze schimba semnul din paranteza.
(-3)-(+5)=(-3)-5=-8
Daca un nr. este pozitiv, iar altul negativ se scad numerele si se pune in fata semnul "-".

Sper ca ti-am fost de ajutor... Pa, pa!

12 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Plus cu plus este plus, minus cu minus este plus, plus cu minus este minus. La asta te refereai, nu?

| c0ol a răspuns:

Daca nu se referea la ceea ce a raspus Ray, poate te refereai la :
Prima oara calculezi inmultirile si impartirile apoi adunarile si scaderile happy. trebuia sa fi mai explicit.

| question_3585 a răspuns:

La adunare sau scadere:daca au acelasi semn le aduni ori ca ii minus ori ca ii plus, iar daca eu semne diferite din cel mai mare il scazi pe cel mai mic si pui semnul celui mai mare:-2+(+4)=+2
iar minusul in fata parantezi schimba semnu din paranteza de ex:-(+)=- :-3-(+8)=-3-8=-11
iar plusul in fata parantezi e inocent, nu face nimic:+4+(-8)=(regula semnelor dif.)-4
succes. le vei intelege daca exersezi. funda?

| me4ever98 a răspuns:

Intotdeuna minusul din fata unei operatii schimba semnul acesteia.+ cu + este plus, iar - cu - este +.+ cu - este -.:dprima mea funda?

| CrazYKid0 explică:

@c0ol am fost precisa ca am spus de numere intregi si nu de ordinea operatiilor tongue dar oricum mersi pentru raspuns big grin

Alte răspunsuri
| CrazYKid0 explică (pentru Ellen_Leen_1990):

Faza asta cu minus cu minus fac plus is pentru inmultiri si impartiri. De exemplu: -3x(-3)=9. Tine minte ca ce am intreat eu era pentru adunari si scaderi. adica -2+5=3.happy Daca vrei uite am sa-ti zic toata regula semnelor pentru inmultiri si impartiri.
- cu - fac PLUS exemplu: -3x(-2)=6
+ cu - fac MINUS exemplu: 5x(-2)=-25
- cu + fac MINUS exemplu: -2x4=-8
+ cu + fac PLUS exemplu: 2x5=10
Sper ca ti-am fost de ajutor. Pa! happy

Alte răspunsuri
| DarkBlood32 a răspuns:

Ok. Nu-s cine stie ce inteligenta la matematica dar tu trebuia sa fi atent/a la ore nu sa ne intrebi pe noi. Operatiile cu numere intregi nu-s grele. Mai fi si tu atent/a.
In fine.

+ cu +=+
+2+3+=+5

- cu - = -
-2-3= -5. Dai semnul minus si aduni numerele.

Acum avem +3-2. Dam semnul numarului mai mare (3 este numarul mai mare) si scadem. Adica +3-2=+1

Alte răspunsuri
| Scarlat_Mihaela_1978 a răspuns (pentru B3happy):

Da,multumesc.