| rose345 a întrebat:

Care profil este mai bun: Mate-Info sau Filologie?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Atunci cand alegi profilul la care vrei sa mergi trebuie sa tii cont de afinitatile tale, de ce stii, ce iti place. Gandeste in felul urmator: ce te vezi facand 8 ore pe zi cu zambetul pe buze? Atunci cand ceva iti face placere, ti se pare mai usor si obtii rezultate mai bune. Daca faci ceva in sila, nu ajungi nicaieri si nu poti da randament.
Filologia se bazeaza pe romana, limbi straine. De aici se merge pe facultatea de litere, se lucreaza in invatamant, ca translator, in relatii internationale. Parerea mea este ca daca mergi aici numai ca sa fugi de mate si fizica, nu rezolvi nimic. La filologie mergi daca ai talent la romana. Altfel, in a 12a ai sa te plangi ca e greu la bac. Cred ca cea mai grea parte la acest profil e teza la latina.
Mate-info ofera ceva mai multe oportunitati. Daca nu stii mate sau fizica perfect acum nu e un impediment neaparat. Daca ai vointa, te adaptezi. Oricum se ia totul de la zero, doar sa te tii de treaba. Informatica e un domeniu bine platit, dar nu e usor. Trebuie sa lucrezi mult. Eu am ales acest profil si sunt mandra de decizia mea, desi la inceput eram mai indecisa. Informatica nu inseamna toceala ci atentie la ore si munca acasa. Facultatile favorabile sujnt ase, fizica, mate, calculatoare, mecanica, telecomunicatii etc.
Decizia iti apartine. Nu e neaparat tragedie sa alegi ceva nepotrivit in a 8a. Daca simti ca nu faci fata, te transferi.

11 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Toate sunt bune, depinde ce vrei sa te faci cand o sa cresti mai mare.

| J0B0MAT a răspuns:

Care iti place tie cel mai mult!

| Eastwood a răspuns:

Axeaza-te pe ce iti place tie mai mult, poti sa fi chiar tu bun in ceea ce iti place sa faci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci tu mai departe.

| CristinaSNC a răspuns:

Ambele sunt bune, dar depinde ce vrei sa faci tu mai departe.

| iSwag a răspuns:

Mate-info daca vrei mai multe posibilitati dupa. Dupa filologie cred ca poti da doar la limba romana si la litere.

| AKARA0 a răspuns:

Mate-info
Cu romana nu ajungi nimic, doar profesor.

| 03Didy03C a răspuns:

Pai depinde ce iti place. Daca nu iti place mate, nu da la mate-info, si invers. Depinde doar de tine. GAndeste ce iti place mai mult! Pace happy

| scorpiaX a răspuns:

Sunt 2 chestii diferite. eu am ajuns la mate-info pentru ca asa am vrut, nu mi-a placut niciodata romana si nici nu cred ca o sa-mi placa.
tu alegi ce vrei sa te faci cand o sa cresti mare rolling on the floor)

| theeternal a răspuns:

Depinde ce iti place tie - profil real (mate info) sau profil uman (filologie).

La mate info ce-i drept, ai mai multe posibilitati practice in cariera decat la filologie, adica poti sa iti alegi mai usor o facultate care se bazeaza pe matematica/informatica/fizica etc, domenii de viitor.

| Petre_Cristi_1998 a răspuns:

Depinde ce iti place tie - profil real (mate info) sau profil uman (filologie).

La mate info ce-i drept, ai mai multe posibilitati practice in cariera decat la filologie, adica poti sa iti alegi mai usor o facultate care se bazeaza pe matematica/informatica/fizica etc, domenii de viitor.