| OldDeath a întrebat:

Care sunt caracteristicile genului epic?

Răspuns Câştigător
| xXImAliveXx a răspuns:

GENUL EPIC

Genul epic:

-intr-o opera epica exista un narator(povestitor),exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)

- modul de expunere predominant al operelor epice este narațiunea.

-cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.

-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri,în care un narator povestește ceva.

- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acțiunea,personajele,preponderența narațiunii ca mod de expunere.

-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.

-naratorul este vocea care relatează întâmplarile

Structura narativă:

- Alternanța este procedeul prin care sunt prezentate în paralel două fire narative într-un text.

-înlănțuirea este procedeul de legare a secvențelor într-o operă epică,care constă în dispunerea cronologică a întâmplărilor unele după altele.

- Inserția este procedeul care constă în includerea unei povești în alta(povestirea în ramă) într-o operă epică.

Perspectiva narativă

- Narațiunea poate fi relatată la persoana I sau la persoana a III-a.

- Narațiunea la persoana I (când naratorul povestește despre sine). El își asumă astfel atât rolul de narator,cât și pe acela de personaj implicat în evenimentele relatate.

- Narațiunea la persoana a III-a (când naratorul povestește despre alții). El pare,adesea, că știe totul despre întâmplările relatate, despre gândurile, intențiile și sentimentele personajelor.

Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării conflictului ).

Spațiu și timp:

- Indicii de spațiu vizează așezarea în spațiu a obiectelor și deplasarea în spațiu a personajelor.

- Indicii de timp fac referire la momentul acțiunii.

Modalități de expunere:

Modalitățile de expunere sunt : Narațiunea, Descrierea și Dialogul.

- Narațiunea este un mod de expunere care prezintă o succesiune de întâmplări petrecute într-o ordine cronologică.

-Descrierea este un mod de expunere care constă în prezentarea sugestivă a unor obiecte, personaje si fenomene ale naturii. Descrierea literară reflectă sentimentele și impresiile celui care privește și descrie.

Descrierea :
a. obiectivă oferă informații într-o anumită manieră,conform cu realitatea.
b. subiectivă oferă informații filtrate prin viziunea autorului. Ea creează o anumită impresie și/sau emoție asupra cititorului. Este marcată de felul cum percepe sau își imaginează obiectul descris cel care face descrierea.

-Dialogul este un mod de expunere alcătuit dintr-o înlănțuire de replici,prin care se reproduce o discuție între două sau mai multe personaje.

-Dialogul ca mijloc de caracterizare a personajului se referă la: felul de a vorbi, felul de a gândi, comportamentul și atitudinile personajului caracterizat. Personajul este cel care participă la acțiunile narate.

Personajul poate fi: 1. Principal; 2. Secundar(are un rol mai puțin important); 3. Episodic(nu apare decat in 1-2 episoade) ); 4. Figurant(simplu martor).

2 răspunsuri:
| LazokAndreea a răspuns:

Ele sunt:prezenta personajelor
prezenta naratorului
si prezenta modurilor de espunere happy

| caracteruldracos a răspuns:

GENUL EPIC
Genul epic cuprinde totalitatea creatiilor epice adica acele opereliterare in care autorul isi exprima indirect sentimentele prinpovestirea unor fapte, a unor intamplari si prin intermediulpersonajelor.Particularitati:1. Genul epic cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.
2. Orice opera epica are 3 elemente definitorii: narator, actiune, personaje.
3. Modul de expunere predominant al acestor opere este naratiunea.
4. Naratorul este cel care povesteste (nareaza, relateaza)intamplarile:a. Naratorul poate fi autorul sau unul dintre personajeb. Relatarea se poate face la persoana a III-a sau la persoana Ic. Povestitorul se detataseaza de faptele relatate si este obiectiv.
5. Actiunea este constituita din totalitatea faptelor relatate:a. Are o mare mobilitate in timp si in spatiub) Se caracterizeaza, in general, prin unitate compozitionala, intamplarile povestite constituindu-se in momente ale subiectuluiliterar
6. Personajele sunt agenti ai actiunii, cat si purtatoare alemesajului autorului:a) Ele prezinta o mare diversitate, in functie de numeroase criteriide clasificareb) Difera si ca numar, in functie de amploarea si complexitateaactiunii
7. Toate aceste caracteristici se întâlnesc atât la operele populare, cat si la cele culte.
8. In folclor, genul epic este reprezentat prin numeroase speciiliterare: