| GabyM12 a întrebat:

Care sunt categoriile gramaticale ale fiecarei parti de vorbire in parte? (gen: pronume - persoana, caz, numar etc.) P.S.: sunt a 8 a.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Le analizezi în felul acesta:

Substantivul= felul, gen, nr, caz, art, prepozitie, functie sintactică
Verbul= felul, conjug, diateza, mod, timp, pers, nr, forma afirmativă/negativă, f.s.
Pronumele= felul, forma (accentuata/neaccentuată), gen (pentru pers III-a), nr, caz, pers, fs
Adjectiv= felul (calificativ sau determinativ), variabil/invariabil, forme, terminații, gen, nr, caz (se acordă cu subst pe care-l însoțește), grad de comparație, prepoziție, fs
Numeralul= felul, gen, nr, caz, articol, fs
Adverbul= felul, grad de comparatie, prepozitie, fs

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Post Scriptum - ul tău spune totul.
Ce-ai învățat tu la „limba gramatică"
în opt ani de zile?
Dar, nu cred că tu ai cea mai mare vină.
Toți acei profesori, pe care i-ai avut și care te-au lăsat să ajungi pînă în clasa a 8-a, n-au văzut ce loază de școlar ești?
Ducă-se-n Kalahari!

| Trandafirii a răspuns:

Timpul si modul (daca este verb)