| mary_3276 a întrebat:

Care sunt interjectiile predicative (exemple de interjectii predicative)? Si ce este interjectia?

Răspuns Câştigător
| andreea18_2709 a răspuns:

Interjectia

Partea de vorbire neflexibila care exprima, fara sa le denumeasca, stari sufletesti sau volitionale, ori reproduce (aproximativ) sunete si zgomote din natura

Interjectiile pot fi alcatuite din:-un sunet (o! a!)

-mai multe sunete (ooo! ah!)

-doua sau mai multe silabe (aoleu!)

-un cuvant repetat (mac-mac!)

-din mai multe cuvinte (trosc-pleosc!)

Interjectiile pot reda: -stari sufletesti:-durere (au! vai!),teama (aoleu!),nemultumire (oh!),dispret (halal!),deznadejde

(vai!),ciuda (uf!),indoiala (hm!),mirare (aaa!), admiratie (a! o!), entuziastm (ura!)

-zgomote din natura sau din lumea inconjuratoare (trap! poc! fas! scart!)

-sunete care insotesc acte fiziologice umane (hapciu! hac!)

-sunete emise de animale, pasari, insecte (ham! cucu! bzzz!)

Functii sintactice:

-pot fi folosite cu valoare de predicat (interjectii predicative): Hai in casa! 13781nht19qgb3l

-subiect: De afara se auzea mereu: trosc!

-complement direct: Ei auzeau: poc!

-nume predicativ: E vai de ei.

-atribut: Indemnul mars! ii era cunoscut si FUNDA daca vrei

7 răspunsuri:
| robygabitzu1997 a răspuns:

Interjectiile predicative sunt acele interjectii care pot fi inlocuite cu un verb.
EX: Hai la mare!
"Hai" poate fi inlocuit de verbul "vino"
Dai si o funda?

| Dash a răspuns:

Interjecția este o parte de vorbire neflexibilă prin intermediul căreia se exprimă senzații, sentimente, îndemnuri, chemări sau se imită un sunet din natură.

| yyyyy a răspuns:

Interjectia predicativa se foloseste pentru a tine locul unui predicat. interjectia are rolul unui predicat si de aceea se spune interjectie predicativa. iar interjectia in sine este parte de vorbire neflexibila. exemple : hai, of, na, bazz. iar propozitii : hai aici! of! ma doare maseaua! na cartea! bazz bine o gaza! ai inteles?

Răspuns utilizator avertizat
| AliceThai a răspuns:

Este una dintre partile de vorbire indeclinabile, prin care se exprima un sentiment, o stare sufleteasca spontana, sau un strigat.
a) Interjectii de durere: o!, ah, hei, hei (= O, ah, vai!);
b) Interjectii de bucurie: evoe, evax (= bravo!). Ex.: evoe tuum (= bravo tie!);
c) Interjectii de indignare: proh, pro! (= o, pentru numele...);
d) Interjectii de mirare: oh, pape, hem (= ei, poftim, iata ca!);
e) Interjectii de amenintare si compatimire: vae! (= vai!);
f) Interjectii de scarba: apage, hui (= piei! pleaca de aici, pfuif);
g) Interjectii de incurajare: eia, age, macte (= hai! ei bine! bravo!);
h) Interjectii de chemare: heus, eho, hercule, hercle, mehercle (= ei! hei! pe Hercule!).

credit: http://www.limbalatina.ro/gramatica/interjectia.html

| crocodilcic a răspuns:

Exemple de interjectii picpic ham ham, cirip cirip pipip si altele