| steauajardy a întrebat:

Care sunt intrebarile complementului direct, indirect, de mod, de timp, de loc?

Răspuns Câştigător
| Lavidaloca a răspuns:

Complementul direct:pe cine,ce?

Complementul indirect:

*la dativ-cui?
*la genitiv: impotriva cui,contra cui,asupra cui?
*la acuzativ:pentru cine,pentru ce,despre cine,despre ce,la cine,la ce,cu cine,cu ce,de cine,de ce?

Complement circumstantial de loc:unde,de unde,pana unde,incotro?

Complement circumstantial de timp:cand,de cand,pana cand,cat timp?
Complement circumstantial de mod:cum,in ce fel,in ce chip,in ce mod, cat, cat de?

1 răspuns:
| pxbambixq a răspuns:

Compl. circ. de timp - cand? : Acum ea este la scoala.
Compl. circ. de loc - unde? Acolo s-a petrecut accidentul nefericit.
Compl. circ. de mod - cum? A plecat degraba la servici.

happy