| hotstyle a întrebat:

Care sunt intrebarile functiilor sintactice? funda rapid

Răspuns Câştigător
| ParanoidKidu a răspuns:

Bună! Predicatul-ce face? Ea merge la şcoală.
Subiectul : Maria îşi face temele.(Cine? ce?)
Complement direct : Pe el îl cheamă Marian.(pe cine?) sau Am cumpărat mere.(Ce?)
Complement indirect: cui?, pentru ce? pentru cine? despre cine? despre ce? la cine? la ce?
Complemente circumstanţiale: de loc :El a mers în parc.( unde?,pe unde?,de unde,încotro?)
de timp: Mâine,mergem la piaţă.(când?,de când?,până când?)
de mod: Este mândru ca un cocoş.( în ce mod?,cum?, câţ -cu nuanţă de cantitate)
Complement de agent(mai ales în propoziţiile cu predicatul exprimat prin verb la diateza pasivă) :Casa a fost zugravită de către zidar.
Atribut: Ce fel de? Care? Bradul de ciocolată este bun. (Care brad?)
Pa, pa.

1 răspuns: