| AlisPretty a întrebat:

Care sunt tarile Marii Britanii si de cine sunt ele conduse?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marea Britanie reprezinta tara, celelalte nu stiu daca pot fi numite chiar tari avand in vedere ca sunt unite intre ele. In fine, acestea sunt: Anglia, Scotia, Tara Galilor si Irlanda de Nord. Sunt conduse de regina Elisabeta a doua, ma rog, vorba vine ca le conduce regina ca aia e pusa doar de forma, guvernul e cel care conduce tara.

| Jokerashul a răspuns:

Anglia, Scotia, Tara Galilor si Irlanda de Nord.Toate formand o monarhie constitutionala (regat) si sunt conduse de regina Elizabeta a doua.

| MonicaElena16 a răspuns:

Marea Britanie e compusa din 4 state:Irlanda de Nord, Tara Galilor, Scotia, Anglia.Toate sunt sub conducerea Coroanei, adica a reginei Elisabeta a II a.