| Lourdes a întrebat:

Care sunt trasaturile genului epic?

Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

GENUL EPIC

Genul epic:

-intr-o opera epica exista un narator(povestitor),exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)

- modul de expunere predominant al operelor epice este narațiunea.

-cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.

-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri,în care un narator povestește ceva.

- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acțiunea,personajele,preponderența narațiunii ca mod de expunere.

-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.

-naratorul este vocea care relatează întâmplarile

Structura narativă:

- Alternanța este procedeul prin care sunt prezentate în paralel două fire narative într-un text.

-înlănțuirea este procedeul de legare a secvențelor într-o operă epică,care constă în dispunerea cronologică a întâmplărilor unele după altele.

- Inserția este procedeul care constă în includerea unei povești în alta(povestirea în ramă) într-o operă epică.

Perspectiva narativă

- Narațiunea poate fi relatată la persoana I sau la persoana a III-a.

- Narațiunea la persoana I (când naratorul povestește despre sine). El își asumă astfel atât rolul de narator,cât și pe acela de personaj implicat în evenimentele relatate.

- Narațiunea la persoana a III-a (când naratorul povestește despre alții). El pare,adesea, că știe totul despre întâmplările relatate, despre gândurile, intențiile și sentimentele personajelor.

Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării conflictului ).

Spațiu și timp:

- Indicii de spațiu vizează așezarea în spațiu a obiectelor și deplasarea în spațiu a personajelor.

- Indicii de timp fac referire la momentul acțiunii.

Modalități de expunere:

Modalitățile de expunere sunt : Narațiunea, Descrierea și Dialogul.

- Narațiunea este un mod de expunere care prezintă o succesiune de întâmplări petrecute într-o ordine cronologică.

-Descrierea este un mod de expunere care constă în prezentarea sugestivă a unor obiecte, personaje si fenomene ale naturii. Descrierea literară reflectă sentimentele și impresiile celui care privește și descrie.

Descrierea :
a. obiectivă oferă informații într-o anumită manieră,conform cu realitatea.
b. subiectivă oferă informații filtrate prin viziunea autorului. Ea creează o anumită impresie și/sau emoție asupra cititorului. Este marcată de felul cum percepe sau își imaginează obiectul descris cel care face descrierea.

-Dialogul este un mod de expunere alcătuit dintr-o înlănțuire de replici,prin care se reproduce o discuție între două sau mai multe personaje.

-Dialogul ca mijloc de caracterizare a personajului se referă la: felul de a vorbi, felul de a gândi, comportamentul și atitudinile personajului caracterizat. Personajul este cel care participă la acțiunile narate.

Personajul poate fi: 1. Principal; 2. Secundar(are un rol mai puțin important); 3. Episodic(nu apare decat in 1-2 episoade) ); 4. Figurant(simplu martor).

| Bozeman a răspuns (pentru anutza):

Copy>paste

| PROGRAMMER a răspuns (pentru Bozeman):

Ea a zis ce stie

| PROGRAMMER a răspuns (pentru anutza):

Multumesc de raspuns si eu am avut nevoie de un raspuns

| alexuthza a răspuns (pentru anutza):

Ca mod de expunere este si monologul.

| StefaNNNeL a răspuns (pentru anutza):

Mersi multwinking

| Maria_Cosmina_2000 a răspuns (pentru anutza):

Mersi a fost de folos

29 răspunsuri:
| Biuka a răspuns:

-Cuprinde toate operele narative
-Autorul isi exprima in mod indirect gandurile si sentimentele
-prezenta naratorului
-Prezenta personajelor
-Se relateaza fapte evenimente intamplari
-actiunea se organizeaza pe momentele subiectului
-intamplarile sunt plasate intr-un anumit spatiu si timp
-apare un conflict
-Modul de expunere dominant este naratiunea care se impleteste cu descrierea si cu dialogul
Sper ca te-am ajutat happy

| KiDz_Dizzy_1998 a răspuns (pentru Biuka):

Multumesc love struck

| Maria_Cosmina_2000 a răspuns (pentru Biuka):

m-ai ajutat foarte mult :*

| ASimpleUser a răspuns:

Elemente specifice genului liric :

In operele lirice gandurile, ideile, sentimentele, atitudinile, convingerile, emotiile sunt exprimate direct, fiind prezent eul liric.

Se caracterizeaza prin :

-subiectivism;

-prezenta directa a autorului (a eului liric); 26373vxr11vtj3c

-prezenta sentimentelor intime si a confesiunii;

-transmit o stare emotionala si creeaza o anumita atmosfera;

Un loc aparte in operele lirice il ocupa personificarile, epitetele, comparatiile, metaforele, enumeratiile, hiperbolele, alegoriile, interogatiile retorice, aliteratiile, asonantele care ajuta la conturarea unor imagini auditive, vizuale integrate perfect atmosferei lirice.

Alte elemente specifice creatiei sunt : xt373v6211vttj

-lirica este o poezie a prezentului, are in centrul ei viata oamenilor si urmareste succesiunea unei varietati de sentimente;

-poetul isi exprima sentimentele in stransa legatura cu diferitele aspecte din realitate;

-creatiile lirice sunt compuse, de obicei, in versuri, dar pot fi si in proza;

Pentru poet fiecare lucru are personalitatea lui si lirismul inseamna dezvaluirea personalitatii latente a lucrurilor. Prin personalitate poetul intelege sufletul tainic din lucruri.

Trasaturile specifice creatiei eminesciene :

Elementele specifice sunt :

-dragostea si natura care sunt teme permanente

-intre dragoste si natura este o imbinare perfecta in care sentimentul se armonizeaza cu elementele de cadru natural

-dragostea nu apare ca o realitate consumata, ci ca o aspiratie spre implinirea iubirii

-sunt prezentate unele motive literare :al cadrului, al legaturii omului cu natura, prezentate in stransa legatura cu elementele componente ale cadrului natural

-aliteratiile realizeaza uneori o impresionanta imagine auditiva

-simplitatea, naturaletea, limpezimea clasica a exprimarii datorita putinelor figuri de stil

-ritmurile si masurile din aceste creatii sporesc muzicalitatea, armonia versurilor

Aceste elemente specifice ilustreaza ca dragostea eminesciana ramane sentimentul eternei existente

fundita please!

| BubblineDance a răspuns (pentru ASimpleUser):

Nu inteleg, de ce ai scris sau mai degraba ai cad copy pate despre genul liric, cand ea cere despre genul epic... straight face

| LitlleSusan a răspuns (pentru BubblineDance):

Exact.

| ASimpleUser a răspuns:

Sau
Genul epic, a carui denumire provine de la grecul epicos (epos), cu sensul de cuvant, zicere, ceea ce se exprima prin cuvant, discurs, cuprinde totalitatea creatiilor epice, adica acele opere literare in care autorul isi exprima indirect sentimentele prin povestirea unor fapte, a unor intamplari si prin intermediul personajelor.
Se desprinde de aici faptul ca orice opera epica are trei elemente definitorii: naratorul (cel care povesteste faptele), actiunea (totalitatea faptelor, a intamplarilor) si personajele (persoane care savarsesc faptele si sunt purtatoarele mesajului autorului). o6h127ob83svb
Intrucat in operele epice sunt povestite fapte, intamplari, modul de expunere caracteristic acestor creatii este naratiunea. Acesta este modul de expunere predominant, insa se poate imbina si cu celelalte moduri de expunere - descriere, dialog, monolog interior, evocare.
In ceea ce priveste naratorul, acesta poate fi scriitorul insusi, si atunci relatarea faptelor se face la persoana a IlI-a, sau unul dintre personajele care participa la actiune, de data aceasta naratiunea facandu-se la persoana I. Naratorul se detaseaza de faptele povestite, este obiectiv si relateaza intamplarile ca un observator din afara universului imaginat. Obiectivitatea relatarii trebuie sa se realizeze indiferent cine este naratorul - autorul sau un personaj al operei. Genul epic este, asadar, preponderent genul persoanei a IlI-a si al timpului trecut, uneori insa naratiunea facandu-se si la persoana I.
Actiunea este constituita din totalitatea faptelor, a intamplarilor relatate si are o serie de trasaturi caracteristice.
In primul rand are o mare mobilitate in timp si spatiu, operele epice putand relata intamplari petrecute cu multa vreme inainte, pe o perioada lunga de timp, sau intamplari recente, ce se pot succeda doar in cateva ore. Locul desfasurarii intam­plarilor se poate schimba, iar aceleasi personaje pot actiona si se pot deplasa in spatii diverse, intr-un moment sau altul. In al doilea rand, actiunea se caracterizeaza, in general, prin unitate compozitionala, fiind prezentat, de obicei, mai intai locul si timpul actiunii (situatia initiala), ca apoi sa intervina alta situatie, care o modifica pe cea de la inceput si determina, astfel, desfasurarea altor intamplari. intamplarile au un punct maxim de incordare si un final. Altfel spus, intamplarile povestite se constituie in subiect al operei epice ale carui momente sunt: expozitia (expozitiunea) - prezentarea locului, timpului si a unora dintre personaje -, intriga (momentul care determina deru­larea actiunii), desfasurarea actiunii (faptele determinate de intriga), punctul culminant (momentul de maxima incordare) si deznodamantul (sfarsitul actiunii). Desigur ca ordinea si chiar numarul acestor momente difera in functie de intentiile autorului.
In al treilea rand, amploarea si complexitatea actiunii operelor epice va­riaza, ele putand infatisa un singur moment din viata unuia sau a cate: va personaje, ori o imagine ampla a vietii, cu elemente numeroase. De fapt, aceasta caracteristica a actiunii constituie unul dintre criteriile in baza carora se clasifica operele epice.
In ceea ce priveste personajele, al treilea element constitutiv al unei opere epice, acestea sunt atat agentii actiunii (cei care savarsesc faptele), cat si purtatoarele mesajului pe care autorul vrea sa-1 transmita prin opera literara.
Personajele operelor epice prezinta o mare diversitate in functie de: locul ocupat in actiune (principale, secundare, episodice - figurante), modul in care sunt prezentate in opera (individuale sau colective), raportul lor cu realitatea (reale, imaginare, simbolice, alegorice), dupa metoda de creatie folosita de scriitor (romantice, realiste, clasice) etc. Ele difera si ca numar, in functie de amploarea si complexitatea actiunii, fiind mai putine cand actiunea este simpla, sau mai numeroase intr-o actiune complexa.
Toate aceste caracteristici ale operelor epice se intalnesc atat in creatiile populare, cat si in cele culte. in schimb, fiecare categorie are speciile sale. Astfel, in literatura populara se intalnesc urmatoarele specii literare ale genului epic: in versuri - balada (cantecul batranesc), legenda, cantecele rituale (plugusorul, oratia de nunta); in proza- basmul, snoava, legenda. Dupa cum se observa, unele dintre ele pot fi alcatuite atat in versuri, cat si in proza, cum este, de pilda, le­genda.
Fiecare dintre aceste specii au trasaturile lor specifice, existand insa si situatii in care elementele definitorii ale unei specii literare se intalnesc si la alta, datorita fenomenului contaminarii, prezent in creatia populara in cadrul procesului de trans­mitere a ei pe cale orala.
Epica scrisa (culta) se manifesta, si ea, atat in versuri, cat si in proza.
Speciile epice alcatuite in versuri sunt balada, poemul, epopeea, legenda si fabula, iar in proza se intalnesc basmul,, anecdota, schita, nuvela, povestirea, romanul, reportajul, eseul, memoriile si jurnalul.
Comparand aceste specii literare cu cele din epica populara, constatam ca genul epic cult este mai cuprinzator si mai diversificat. Totodata, el cuprinde cate-: va specii intalnite si in genul epic popular- balada, legenda, basmul -, iar o specie; populara, cum este snoava are corespondent, in epica scrisa, prin anecdota

fundita please!

| TurBina a răspuns:

1)Domina naratiunea ca mod de expunere
2)Naratorul este cel care nareaza, povesteste
3)Relatarea se facea la persoana a 3-a sau intai
4)Naratorul poate fi autorul sau unul din personaje
Funda?

| BrokenAngels a răspuns:

1. la actiune participa personaje, care sunt antrenate in desfasurarea actiunii
2. partea de vorbire dominanta este verbul
3. se remarca prezenta naratiunii ca mod principal de expunere
4. naratiunea se imbina cu pasaje descriptive si cu replici de dialog
5. actiunea este structurata pe momente ale subiectului
6. se observa prezenta naratorului, care realizeaza naratiunea la pers I (este subiectiv, implicat afectiv) sau la pers a II-a (este obiectiv, detasat, neimplicat afectiv)

| AlexA_4717 a răspuns:

Genul epic cuprinde totalitatea creaţiilor epice în care autorul îşi exprimă indirect sentimentele prin intermediul actiunii si al personajelor. Opera epica este opera literara in care ideile, sentimtele si gandurile sunt exprimate cu ajutorul personajelor si ale actiunii.Structura operelor epice

În general, operele epice sunt structurate după momentele subiectului:
Expoziţiunea (fixează spaţiul, timpul, unele personaje şi împrejurările conflictului)
Intriga (momentul în care se declanşează conflictul între personajele naraţiunii)
Desfăşurarea acţiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică)
Punctul culminant (momentul cel mai tensionat al conflictului)
Deznodământul (momentul rezolvării conflictului)
Există termeni noi pentru structura genului epic:
Situaţia iniţială(momentul actual)
Evenimentul care schimbă situaţia iniţială
Desfăşurarea acţiunii(la fel ca şi termenul vechi)
Depăşirea situaţiei dificile sau Punctul de maximă tensiune
Situaţia finală

| yoanaa a răspuns:

Trasaturile genului epic sunt-transmiterea in mod indirect,ganduri indei sentimente prin intermediul personajelor, a naratorului, al viziunii artistice si a imaginilor vizuale

| Alexandru_Gergel_1997 a răspuns:

Multam fain!winking big grin tongue smugsmug

| Cojocaru_Georgiana_1990 a răspuns:

Genul epic:
-autorul isi exp sentimentele si gandirile
-intamplarile sunt plasete intr-un anumit timp si spatiu
-domina naratiunea ca mod de exp
-Naratorul Nareaza Povestea
Naratorul poate fi unul dintre personaje

- asta am sc eu si inv pentru teza -.- -

Fundaa? *

| inashiatat a răspuns:

I. INTRODUCERE
Definiţia operei epice
Genul epic cuprinde opere literare în care autorul îşi exprimă în mod indirect gândurile, ideile şi sentimentele, prin intermediul acţiunii, al personajelor şi al naratorului.

II. CUPRINS
Argumentarea faptului că"Vizită", de I.L. Caragiale este o operă epică:

a) are acţiune – rezumat, eventual momentele subiectului;

b) are personaje – prezentare scurtă;

c) are narator – felul naratorului, la ce persoană povesteşte;
d) se foloseşte naraţiunea, ca mod de expunere principal, dar, în funcţie de text, ea se împleteşte cu dialogul şi descrierea.
III. ÎNCHEIERE
Concluzii - scurt rezumat al cuprinsului;
- mesajul artistic (ce vrea să transmită INDIRECT autorul); textul vizita e un exemplu:*

| Neaga_Alexandra_1992 a răspuns:

GENUL EPIC

Genul epic:

-intr-o opera epica exista un narator(povestitor),exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)

- modul de expunere predominant al operelor epice este narațiunea.

-cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.

-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri,în care un narator povestește ceva.

- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acțiunea,personajele, preponderența narațiunii ca mod de expunere.

-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.

-naratorul este vocea care relatează întâmplarile

Structura narativă:

- Alternanța este procedeul prin care sunt prezentate în paralel două fire narative într-un text.

-înlănțuirea este procedeul de legare a secvențelor într-o operă epică, care constă în dispunerea cronologică a întâmplărilor unele după altele.

- Inserția este procedeul care constă în includerea unei povești în alta(povestirea în ramă) într-o operă epică.

Perspectiva narativă

- Narațiunea poate fi relatată la persoana I sau la persoana a III-a.

- Narațiunea la persoana I (când naratorul povestește despre sine). El își asumă astfel atât rolul de narator, cât și pe acela de personaj implicat în evenimentele relatate.

- Narațiunea la persoana a III-a (când naratorul povestește despre alții). El pare, adesea, că știe totul despre întâmplările relatate, despre gândurile, intențiile și sentimentele personajelor.

Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării...

| TPUlog a răspuns:

Intrebarile trebuie adresate si cu un raspuns(nu se permite sa scrii cea ce nu stii sau tot felul de baliverne).

| Tanasa_Tudor_1987 a răspuns:

GENUL EPIC

Genul epic:

-intr-o opera epica exista un narator(povestitor),exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)

- modul de expunere predominant al operelor epice este narațiunea.

-cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.

-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri,în care un narator povestește ceva.

- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acțiunea,personajele, preponderența narațiunii ca mod de expunere.

-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.

-naratorul este vocea care relatează întâmplarile

Structura narativă:

- Alternanța este procedeul prin care sunt prezentate în paralel două fire narative într-un text.

-înlănțuirea este procedeul de legare a secvențelor într-o operă epică, care constă în dispunerea cronologică a întâmplărilor unele după altele.

- Inserția este procedeul care constă în includerea unei povești în alta(povestirea în ramă) într-o operă epică.

Perspectiva narativă

- Narațiunea poate fi relatată la persoana I sau la persoana a III-a.

- Narațiunea la persoana I (când naratorul povestește despre sine). El își asumă astfel atât rolul de narator, cât și pe acela de personaj implicat în evenimentele relatate.

- Narațiunea la persoana a III-a (când naratorul povestește despre alții). El pare, adesea, că știe totul despre întâmplările relatate, despre gândurile, intențiile și sentimentele personajelor.

Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării...

| Harbula_Stefania_1996 a răspuns:

Ma ajuta cineva cu particularitatile genului epic intr-o compunere?

| Ramona_Mihaela_1998 a răspuns:

Pai nu mai tin minte

| MarcusMc a răspuns:

Raspunsul era... din seria epicelor si pentru ca automobile happy

| Popescu_Matei_1982 a răspuns:

Mersi (y)

| cozmynw a răspuns:

Trasaturile genului epic sunt-transmiterea in mod indirect,ganduri indei sentimente prin intermediul personajelor,a naratorului,al viziunii artistice si a imaginilor vizuale