| primulprimul a întrebat:

Care sunt vocale si care sunt semi vocale?

Răspuns Câştigător
| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

Vocale : A; E; I; O; U; Ă
Semi vocale : E; I; O; U

Funda?

3 răspunsuri:
| Motanul239 a răspuns:

A e i o u sunt vocale.
unele pot devenii si semi-vocale insa le recunosti astfel:
stii ca intr-o silaba trebuie sa se afle cel putin o vocala
ei bine cand intr-o silaba ai doar o singura vocala este considerata vocala
insa daca ai o vocala si mai apare o litera care ar fi tot vocala atunci una dintre ele este o semivocala.Aici apar
urmatoarele reguli:
1)a este in totdeauna vocala
2)cauti care dintre vocale s aude cel mai slab si aceea este semivocala.
Asta este tot... crede-ma ca si pe mine m-au incurcat rau vocalele si semivocalele iar regulile de mai sus sunt foarte incurcate dar prin exercitiu le vei intelege. Sper ca te-am ajutat.
P.S. Bafta la invatat!