| MineIsLikeABridge a întrebat:

Cate timpuri sunt in lb engleza? Daca ati putea sa le si scrieti ar fi perfect.

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

În limba engleză sunt 26 de timpi:

1). Diateza activă - PRESENT SIMPLE (prezentul simplu)
2). Diateza activă - PRESENT CONTINUOUS (prezentul continuu)
3). Diateza activă - PRESENT PERFECT SIMPLE (perfectul prezent simplu)
4). Diateza activă - PRESENT PERFECT CONTINUOUS (perfectul prezent continuu)
5). Diateza activă - PAST SIMPLE (preteritul)
6). Diateza activă - PAST CONTINUOUS (preteritul continuu)
7). Diateza activă - PAST PERFECT (mai mult ca perfectul)
8). Diateza activă - PAST PERFECT CONTINUOUS (preteritul perfect continuu)
9). Diateza activă - SIMPLE FUTURE (viitorul simplu)
10). Diateza activă - NEAR FUTURE (viitorul apropiat)
11). Diateza activă - FUTURE CONTINUOUS (viitorul simplu continuu)
12). Diateza activă - FUTURE PERFECT SIMPLE (viitorul anterior simplu)
13). Diateza activă - FUTURE PERFECT CONTINUOUS (viitorul anterior continuu)
14). Diateza activă - FUTURE IN THE PAST (viitorul în trecut)
15). Diateza activă - FUTURE CONTINUOUS IN THE PAST (viitorul continuu în trecut)
16). Diateza activă - FUTURE PERFECT IN THE PAST (viitorul anterior în trecut)

17). Diateza pasivă - PRESENT SIMPLE (prezentul simplu)
18). Diateza pasivă - PRESENT CONTINUOUS (prezentul continuu)
19). Diateza pasivă - PRESENT PERFECT SIMPLE (perfectul prezent simplu)
20). Diateza pasivă - PAST SIMPLE (preteritul)
21). Diateza pasivă - PAST CONTINUOUS (preteritul continuu)
22). Diateza pasivă - PAST PERFECT (mai mult ca perfectul)
23). Diateza pasivă - SIMPLE FUTURE (viitorul simplu)
24). Diateza pasivă - FUTURE PERFECT SIMPLE (viitorul anterior simplu)
25). Diateza pasivă - FUTURE IN THE PAST (viitorul în trecut)
26). Diateza pasivă - FUTURE PERFECT IN THE PAST (viitorul anterior în trecut)

Sper să te fi ajutat.

7 răspunsuri:
| Кристина21 a răspuns:

Present simple
Present perfect
present simple continuous,
present perfect continuous
past simple
past perfect
past simple continuous
past perfect continuous
future tense
future continuous
future perfect
future perfect continous:*

Funda?:d

| RomulusMilea a răspuns (pentru Кристина21):

Din păcate, răspunsul tău este incomplet, în total sunt 26 de timpi, 16 la diateza activă şi 10 la diateza pasivă. Vezi răspunsul meu de mai sus. Mulţumesc.

| Кристина21 a răspuns (pentru RomulusMilea):

In Romania nu se folosesc decat timpurile scrise de mine.Ele sunt cele mai comune..asta le invatam noihappy

| RomulusMilea a răspuns (pentru Кристина21):

Drăguţ răspuns, mi-a plăcut partea cu "În România" (:-))). La noi, de cele mai multe ori, nu se vorbeşte limba engleză, ne forţăm rău de tot, şi iese ceva greu de categorisit.

Aşa cum am precizat în mesajul meu anterior, trebuie luate în considerare ambele diateze, răspunsul trebuie să fie unul complet, să conţină toate situaţiile. Astfel, Wa5 (cel care a adresat întrebarea) va avea o imagine completă şi corectă asupra timpilor verbelor în limba engleză.

Îţi doresc să ai o zi fructuoasă, cu multe fructe la masă (:-))).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeşte aici:

http://grafitgroup.ro/lectii/timpurile_verbelor_engleza.php

| CryChristiAN a răspuns:

Prezent sp : SB+vb(forma din dictionar-la pers a3a sg se adauga s/es)
Prezent cont: SB+ to be la prezent+ vb cu term,, ing,,
Prezent perf sp: SB+ have la prezent+ vb la forma a3a
Prezent pers cont: SB+ have prezent+been+vb term in ing
Trecut sp: SB+ vb la forma a2a
Trecut cont: Sb+ to be la trecut+ vb cu term,, ing,,
Trecut perf sp: SB+ have la trecut+ vb la forma a3a
Trecut perf cont: SB+ have la trecut +been+vb term in,, ing,,
Viitor: SB+will/shall +vb