| queeny a întrebat:

Cati parlamentari are Parlamentul Romaniei?

10 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Membrii Camerei Deputaţilor şi ai Senatului sunt aleşi prin vot universal în cele 42 de circumscripţii electorale, corespunzătoare celor 41 de judeţe şi Municipiului Bucureşti. În legislativul 2004-2008 Senatul are un număr de 137 de membri iar Camera Deputaţilor are 332 de membri. Diferenţa numărului de membri se datorează normei de reprezentare diferite de la o Cameră la alta. Astfel, norma de reprezentare pentru alegerea Camerei Deputaţilor este de un deputat la 70. 000 locuitori, iar pentru alegerea Senatului este de un senator la 160. 000 locuitori.

Sistemul electoral este unul proporţional (membrii se aleg din toate partidele care au depăşit pragul electoral de 5% din totalul voturilor exprimate în baza unui algoritm). Alegerile se ţin o dată la patru ani, şi sunt făcute printr-un sistem de reprezentare proporţională cu vot în colegii uninominale. Ultimele alegeri au avut loc în 30 noiembrie 2008. În Camera Deputaţilor mai sunt primiţi şi câte un reprezentant al fiecărei minorităţi naţionale recunoscute.

| bluerose a răspuns:

Mult prea multi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult prea multi, si mult prea prosti si analfabeti, asta este un adevar...(desigur cu exceptia unora)

| mersifrumos a răspuns:

In ultimul timp din ce in ce mai putin. cel putin asa se zvoneste. base va reduce numarul la 300.

| marialina a răspuns:

| cetateanroman a răspuns:

469 din care 137 senatori si 332 deputati.

| pufipufulete a răspuns:

America are 270 de milioane si are 104 senatori pe cind rominia are 24 de milioane si are 137 de senatori? aici este problema ca statul creaza posturi pentru rozatori de ciolane si salari grase, au mai multi deputati ca germania, si grmania este cea MAI LARGA TARA DIN EUROPA, deci cine fura pensiile batrinilor? raspuns GUVERNANTI.