| anonim_4396 a întrebat:

Ce a scris Nicolae Balcescu?

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai cea mai cunoscuta lucrare este Romanii supt Mihai - Voievod Viteazul, lucrare ce a fost publicata prima data postum in perioada 1861-1863 in Revista romana condusa de Odobescu.
Dar el a scris si numeroase studii si articole istorice cunoscut fiind Puterea armata si arta militara de la intemeierea Principatului Valahiei si pana acum (1844) lucrare pe care Nicolae Iorga o considera "un minunat capitol de istorie".

| claudiarebecca a răspuns:

"Romanii supt Mihai Voievod Viteazul" e mai cunoscuta...
in rest, http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_B%C4%83lcescu - aici ai informatii complete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A scris romanul"fa, ma nervezi..."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Mihai Viteazu"