| IIIx333III a întrebat:

Ce ar trebui sa invete cineva pentru examenul de corigenta din clasa a 7a la limba romana? Avand in vedere ca profesoara are pica pe persoana respectiva... va rog nu spuneti " toata materia" pentru ca nu se poate invata toata materia din 7 ani in cateva zile. Cateva notiuni esentiale. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu toată materia din 7 ani ci toată materia din clasa a 7-a, la literatură, şi toată gramatica din clasele 1-7, la gramatică. Asta pentru că e obligatoriu să o ştii.
Şi în niciun caz nu e vorba doar de noţiuni esenţiale.
La gramatică trebuie să ştii tot ce ai învăţat în cei 7 ani. Dacă nu ştii nu cred că ai şanse de a promova.
Ţi-o spun în calitate de fost profesionist în materie de limba şi literatura română. Acum sînt doar pensionar.
Oricum, eu îţi doresc succes!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate invata orice si oricat. Daca are pica nu rezolva nimic. Poate doar cu o atentie.

| Idc12345 a răspuns:

Hmm,invata si tu diatezele, sa analizezi cuvinte, opera epica, lirica, fabula.Cam astea imi vin in minte...

| flavius01 a răspuns:

Ok, nu am idee ce trebuie sa inveti, dar eu nu-mi explic cum ai reusit in clasa a 7-a sa ramai corigent la limba romana I don't want to see laughing

| NeymarJr11 a răspuns (pentru flavius01):

Crezi ca lumea e destepata ca tine laughing), daca a avut ghinionu asta asta e, trebuie sa-l intelegem, tu presupun ca pana in clasa 8 nu ai ramas la nimic a?

| sparky34 a răspuns:

Trebuie sa inveti materia doar din clasa a 7-a nu din toti anii.

| KoaLaBoY a răspuns:

Pai nu poti sti ce o sa-ti dea la corigenta, sunt teste aleatorii facute de profi.Eu zic sa inveti partile de vorbire/propozitie in primul rand, sa nu zic de regulile gramaticale (gen ortograme).Pe astea trebuie sa le sti la perfectie.