| puiiu1 a întrebat:

Ce as putea alege dintre filologie si stiinte sociale? Care m-ar avantaja mai mult pe viitor? Multumesc oricum!
-dau funda celui mai bun raspuns-

3 răspunsuri:
| PussicatDolls a răspuns:

Filologia și științele sociale sunt practic aceeași mâncare de pește. Doar ca, diferența o face "intensitatea" la care se lucrează la filologie, de exemplu. Eu sunt la filologie în clasa a 12a și pot spune că sunt mulțumită. Într-adevăr, este mult de tocit, mai ales la istorie și geografie, dar în rest e ok. Spre deosebire de științele sociale, filologia pune mai mult accent pe limbile străine, care te vor ajuta mult pe viitor. Deci eu ți-aş recomanda filologia dacă simți că te poți regăsi acolo. Oportunitățile pe viitor cred că le știi deja, poți da la Facultatea de Drept, Limbi străine, Litere, Geografie, Istorie, Științe politice, Științe administrative, Relații internaționale, Jurnalism și tot ce înseamnă "televiziune".

Mult succes!

| Andreea_Sorina_1992 a răspuns:

Pai in primul rând noi nu te cunoastem

| DianaDienutza21 a răspuns:

Eu ti-asi recomanda stiinte sociale daca vrei sa urmezi cariera de politista, pentru ca se face foarte multa istorie.In schimb la filologie inveti din toate si poti urma Facultatea de Drept, De litere.