| Buresbista123 a întrebat:

Ce carti scrise despre mari razboinici si lideri antici precum Gengis Han,Cyrus cel mare,Alexandru cel mare, Cezar etc imi recomandati? existe carti scrise chiar de acestia?

Răspuns Câştigător
| AlexandruRippr a răspuns:

Alexandru cel Mare - Maurice Druon; Spartacus - Rafaelo Giovagnoli; Caius Iulius Caesar - Vladimir Hanga; Napoleon -Rosenzweig; Hannibal la portile Romei - Patrick Girard (care a mai scris si de Hasdrubal si Hamilcar) Pamant si apa - Jullio Murillo Lerda (despre lupta de la Marathon, Termopile si de la Salamina, fiind printre singurele carti pe care le-am gasit despre aceste lupte)
Cartea Alexandru cel mare este scrisa ca si cum ar fi din punctul de vedere a lui Aristandru ( profetul preferat al lui Alexandru Macedon, dar mie mi-a placut ), iar restul sunt mai obiective.
Am mai citit si Sabia lui Atilla, dar rareori vezi scrise date sau lucruri exacte pe acolo, poate si datorita faptului ca hunii n-au insemnat nimic din izvoarele lor.