| NumelePublicExistaInBazaDaDate a întrebat:

Ce credeti ca da la romana scris la bac?
Sunt curioasa cine nimereste.

Eu cred - roman subiectiv (ultima noapte de dragoste.) big grin

Voi?

Răspuns Câştigător
| ahmet6 a răspuns:

Oricum nu vreau poezie, asta este clar.laughing

27 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Roman balzacian - Enigma Otiliei

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Clar!

Roman subiectiv - Ultima noapte de dragoste

Le-am prezis unor pusti de a opta din 21 ca o sa le pice caracterizare la Evaluarea Nationala, disciplina :Romana, si uite ca asa s-a si dat.

Intuiesti bine, va fi roman subiectiv.

| CasaN a răspuns:

Roman interbelic obiectiv.

| SasukeCS2 a răspuns:

Roman realist - Ion

| NumelePublicExistaInBazaDaDate explică:

Sa ne ignoram intuitia de acuma incolo laughing)

| ahmet6 a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Si a cazut poezia, am sp la colegi, sa vedeti ca va cadea poezia, si asa a fost.laughingfac ceva pe iei de poetiilaughing))

| NumelePublicExistaInBazaDaDate explică (pentru ahmet6):

Sunt frumoase unele poezii, imi pare rau ca nu le-am invatat happy

| ahmet6 a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Daca il cunosteam pe Arghezi il bateam si ii spune-am tot ce am pe suflet, ca nu am scris nimic la subiectul 3 din cauza lui, si nici nu am avut de unde sa ma inspir, prost este ala cate s-a apucat de scris poeziilaughing maine la mate o sa fie rasul, plansuluisad

| ahmet6 a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

"Eminescu minţea în poezi cu viziunea lui despre lume cu iubire, cu sentiment, cu pus de suflet în relaţiea ce nu era el, nu era adevărat că am văzut şi la televizor că mergea și prin locuri necurate și că a murit de sifilis"rolling on the floor)))))))

| NumelePublicExistaInBazaDaDate explică (pentru ahmet6):

Chiar nu vreau sa te contrazic, dar din cauza ta nu ai scris... Poeziile sunt frumoase si e nevoie de putina munca si timp ca sa le intelegi.

| ahmet6 a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Ehhh sa iau 6, eu am plecat de acasa cu ideea ca va fi roman,si asta am inv,nu mi-a trecut prin cap, ca va cadea din nou poezie, si ce poezii, infine a trecut, de acum matematica.

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Dupa calculele mele, ar fi o sansa de 50% sa pice roman, 25% sa pice O scrisoare pierduta si restul de 25% sa pice poezie, cum anul trecut s-a dat eminescu scadem la 10% sansa sa pice poezie + ca o scrisoare pierduta s-a dat de o gramada de ori in ultimi 5 ani, sa zicem ca poezie + o scrisoare pierduta au 20% sanse impreuna. Au ramas 80% sanse sa pice roman, pai ce roman? Roman... Ultima noapte in ultimi 5 ani s-a dat de peste 5 ori! La olimpici s-a dat roman interbelic... iar la pedagogic s-a dat Maytrei. reducem lista si ramane o mare sansa ca romanu subiectiv sa nu se dea, ION, MOROMETII, ENIGMA, MOARA CU NOROC, si HARAP ALB raman in top. Cum au dat o gramada de romane poate zic sa ne dea O moara cu noroc. Sau zic hai ca trebuie sa stie harap alb dintr-a 9-a. Sau zic Morometii e cel mai simplu, trebuie sa-l stie!

EU ZIC CA MOROMETII SI MOARA SUNT cel mai probabile sa pice.

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Nu vreau sa va distrug sperantele, dar Ultima Noapte s-a dat si la Olimpici in anul 2013! ....so...

| NumelePublicExistaInBazaDaDate explică (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Ziceam de "si" e ori-ori tongue mai nou tind sa cred ca va fi relatia dintre doua personaje dintr-un roman studiat

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Of,of! Ce rea esti! Si eu acum cred ca relatia din 2 personaje, ce se da pe edu, ne da si noua, posibil, asa ca puneti mana si repetati romanele interbelice! relatia personajelor, sunt 3 romane, enigma ion si ultima, SUCCES LA BAC.

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Eu am scris Riga Crypto si Lapona Enigel, la subiectu 1 am facut de 2 puncte din 3, iar la textu argumentativ....eu zic ca 2-3 puncte!

Dar voi?^_^

| ahmet6 a răspuns:

La fel Romanul subiectiv, sau Romanul balzacian "Enigma Otiliei".happy

| NumelePublicExistaInBazaDaDate explică (pentru ahmet6):

Trebuie sa alegi unul tongue

| ahmet6 a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

A daaa atunci eu merg pe romanul subiectiv, dar raman la ideea sa nu cada poezie.tongue

| NumelePublicExistaInBazaDaDate explică (pentru ahmet6):

Ia o funda ca ai cobit.

| oanii a răspuns:

Buna eu sper sa pici unu dintre romanele Ion, Enigma Otiliei, Ultima Noapte de dragoste

| NumelePublicExistaInBazaDaDate explică (pentru oanii):

Trebuie sa alegi unul sa vedem cine reuseste sa nimereasca

| oanii a răspuns:

Roman subiectiv - Ultima noapte de dragoste