| Chivu_Cosmin_1995 a întrebat:

Ce este cubul perfect? ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| George_Viorel_1992 a răspuns:

Cuburile perfecte sunt numerele la puterea a-2-a
Ca de exemplu 10 la puterea a-2-a care este 100.
Acel doi se numeste EXPONENT si acel 10 este BAZA.
Si asa se calculeaza: se inmulteste baza cu ea insusi de atatea de cate ori ne arata exponentul (in cazul nostru 2)
Sper ca ti-am fost de folos.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Amice, George - Viorel, m-ai rupt!
Cum o să fie cub perfect dacă e la puterea - 2 - a?
Cubul perfect, ca să fac o glumă,
este acel cub care nu are nicio rosătură, nicio știrbitură, și mai ales pe la colțuri.
Acum, ca să fim serioși, cubul perfect ( al unui număr ) este rezultatul înmulțirii acelui număr de alte două ori cu el însuși.
Mai exact, 2 x 2 = 4; 3 x 3 = 9; 4 x 4 = 16.
În aceste înmulțiri, 4, 9 și 16 sunt pătratele lui 2, respectiv 3 și 4.
Pătratul unui număr este valoarea rezultatului înmulțirii unui număr cu el însuși.
Dar se poate face și o astfel de înmulțire : 2 x 2 x 2 = 8; 3 x 3 x 3 = 27; 4 x 4 x 4= 64; 5 x 5 x 5 = 125.
În toate aceste cazuri 8, 27, 64, 125 sunt „cuburile" perfecte ale lui 2, respectiv 3, și 4, și 5 ș.a.m.d.
Deci cubul unui număr este acel număr ( ex. 20 ) x 20 ( adică prin el însuși) = 400 ( acesta este pătratul lui 20 ) și apoi încă o dată x 20 = 8.000.
Deci, 8.000 este cubul numărului 20.
Sper că ai priceput.

| sabin89 a răspuns (pentru corolav):

Ce inteligent explici!
Puteai sa-i spui omului in trei cuvinte. Ce era nevoie de atata polologhie?