| bella_7140 a întrebat:

Ce este verbul copulativ?

9 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Verbele copulative sunt acelea care formează predicat nominal împreună cu o altă parte de vorbire cu funcție de nume predicativ. În limba română din categoria verbelor copulative fac parte:

1. a fi (când nu are sensul de a se afla, a se găsi, a exista)
2. a deveni (este întotdeauna copulativ)
3. a ieși (când are sensul de a deveni)
4. a se face (când are sensul de a deveni)
5. a ajunge (când are sensul de a deveni)
6. a rămâne
7. a însemna
8. a (se) părea
9. a reprezenta
10. a se numi
11. a se chema
12. a se naște
13. a constitui

| Iony_5207 a răspuns:

Verb copulativ = verb care intră în alcătuirea predicatului nominal, făcând legătura dintre subiect și numele predicativ.
Propoziție copulativă = propoziție coordonată, legată de coordonata ei printr-un raport de asociere în interiorul unei fraze.

Funda?

| ghfgjgjkgj a răspuns:

Verbele copulative sunt acelea care formează predicat nominal împreună cu o altă parte de vorbire cu funcţie de nume predicativ. În limba română din categoria verbelor copulative fac parte:

- a fi (când nu are sensul de a se afla, a se găsi, a exista)
- a deveni (este întotdeauna copulativ)
- a ieşi (când are sensul de a deveni)
- a se face (când are sensul de a deveni)
- a ajunge (când are sensul de a deveni)
- a rămâne
- a însemna
- a (se) părea
- a reprezenta
- a se numi
- a se chema
- a se naşte
- a constitui

| Anita20Peace a răspuns:

Verbele copulative sunt acelea care formează predicat nominal împreună cu o altă parte de vorbire cu funcţie de nume predicativ. În limba română din categoria verbelor copulative fac parte:
a fi (când nu are sensul de a se afla, a se găsi, a exista)
a deveni (este întotdeauna copulativ)
a ieşi (când are sensul de a deveni)
a se face (când are sensul de a deveni)
a ajunge (când are sensul de a deveni)
a rămâne
a însemna
a (se) părea
a reprezenta
a se numi
a se chema
a se naşte
a constitui

| YiaSwimsInTheWater a răspuns:

Verbul copulativ este verbul care intra in alcatuirea predicatului nominal De ex:
Rochia este rosie.
este rosie = predicat nominal, unde:
este=verb copulativ si rosie=nume predicativ

| Derbedeu24 a răspuns:

Verbele copulative sunt acelea care formează predicat nominal împreună cu o altă parte de vorbire cu funcție de nume predicativ. În limba română din categoria verbelor copulative fac parte:

1. a fi (când nu are sensul de a se afla, a se găsi, a exista)
2. a deveni (este întotdeauna copulativ)
3. a ieși (când are sensul de a deveni)
4. a se face (când are sensul de a deveni)
5. a ajunge (când are sensul de a deveni)
6. a rămâne
7. a însemna
8. a (se) părea
9. a reprezenta
10. a se numi
11. a se chema
12. a se naște
13. a constitui

| Clauditza03 a răspuns:

Salut verbele copulative sunt acelea care formeaza un prdicat nominal impreuna cu o alta parte de vb
Ex: A fi elev este frumos.
A iesi inginer este frumos.
Sunt mai multe exemple. BAFTA!

| brigicy a răspuns:

sunt acelea care formează predicat nominal împreună cu o altă parte de vorbire cu funcţie de nume predicativ.

| Ashley_3845 a răspuns:

Exista 10 verbe copulative:
a fi( cand e diferit de a exista a se afla)
a deveni
a ramane( cand se poate inlocui cu a deveni)
a se face(=a deveni)
a iesi(=a deveni)
a se numi
a se chema
a insemna( cand este diferit de a nota)
a parea( cand are subiect)ex. El pare obosit.
a ajunge(=a deveni)