| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci atunci cand vrei sa te indepartezi de o persoana, dar sufletul nu te lasa desi sti ca acea persoana iti face rau? Ce faci atunci cand ceri ajutor si nu ti se ofera? Si cel mai rau, ce faci atunci cand cel care te trateaza asa e propriul tata? Vrei sa nu mai ai legatura cu el, sa-l lasi sa-si vada de viata lui, dar sufletul nu te lasa. Stiind ca cea care se chinuie numai ca sa-ti faca un viitor mai bun e mama.
Cum ati proceda?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Stiu cum a procedat prietena mea sa scape de mine. Dupa 3 ani de dragoste totala. A refuzat sa mai imi raspunda la telefon.Eu, baiat fin nu fortez pe nimeni, asa ca dupa 2 ani de incercari, cred ca a scapat de mine!

| Generalul a răspuns:

Sper ca nu e vorba de batai sau alte abuzuri, pentru ca in cazul acela alta solutie nu e decat sa il reclami la politie. Daca nu o faci e posibil ca odata sa fie prea tarziu pentru tine si/sau mama ta. Daca doar e unul pe care nu il intereseaza viata ta, incet-incet te vei indeparta de el, mai ales cand vei pleca de acasa la facultate/serviciu/etc

| RaduHD a răspuns:

Rape and run.

| illupp7 a răspuns:

Ei situatia asta e mai ciudata! Dar cred ca-ti pot da niste sfaturi care s-ar putea sa te ajute in problema ta! Tatal meu a murit cand aveam 3 anii iar mama sa straduit sa faca totul de una singura! Ei in situatia ta eu :1)i-as spune sa ma lase inpace cu frumosul pentru a nu a se ajunge la violenta 2)daca nu poti pune in aplicare primul sfat refugiazate la bunici pentru un timp fara ai spune decat mamei tale 3)daca este violent/consumator de alcol ar fi cel mai bine sa apelezi la 112 ei lar putea calma cu o mama de bataie cu o amenda peste ceafa si cu o bota in traista! [Sper ca ti-am fost de folos]

| PrecioussGirl a răspuns (pentru illupp7):

Nu este violent. el nu locuieste cu mine. parintii sunt divortati. problema e ca el are bani, are posibilitatea sa ma ajute si nu o face atat cat ar trebui. sunt perioade cand copilul are nevoie de mai mult sprijin moral sau financiar, iar el nu-l ofera.