| anonim_4396 a întrebat:

Ce imagini artistice erau? Imagine vizuala, auditiva, olfactiv si morfica? Morfica se numea cea cu actiune dinamica?

Răspuns Câştigător
| Sebby a răspuns:

Astea sunt: Vizuala(cu ajutorul privirii); audiva(Cu ajutorul auzului); olfactiva(cu ajutorul mirosului); morfica(cea cu actiune dinamica).

| o0Mihai0o a răspuns (pentru Sebby):

Frate, cuvantul " morfic ", nu exista, uita-te si in DEX! happy

14 răspunsuri:
| IcsD a răspuns:

Imagine:
vizuala
auditifa
olfactiva
cromatica
statica
dinamica
atunci cand dai exemplul pui in ghilimele sau paranteze versul care semnifica imaginea statica de exemplu "toata pasarile stateau nemiscate"
Fundaa?

| Radioactive a răspuns:

Dinamica(cea de miscare) si statica. De aia morfica nu-s sigura, ca n-am mai intalnit-o, dar prin morfic ar trebui sa se refere la forma sau ceva?

| ღAnonimღ a răspuns:

Morfica?laughing in ce cls esti? eu in a5-a si n-am auzit de asa ceva. imagine artistica statica sau dinamica (+ce ai zis u, da in niciun caz "morfica",, ...cred? nu am auzit in viata mea de asa ceva/.o intrebare pe profa de romana maine si-ti dau raspuns printrun msj, daca nu mai gasesc intrebarea. ca?:*:*:*)

| alin7474 a răspuns (pentru ღAnonimღ):

Cls a 5-a nu? si nu ai auzit de morfica? ca nici euhappy

| Sophieeeeeee a răspuns (pentru ღAnonimღ):

Dar acum, in clasa a 7-a, ai auzit de imagine morfica?

| Sabìŋaaa a răspuns:

Deci: imagini auditive, vizuale, olfactive [miros, auz] si MOTORII [de miscare] kiss

| Karashi a răspuns:

Pentru imaginea cu actiunea se accepta denumirea de imagine morfica, motorie sau dinamica.Eu am auzit de toate si stiu ca se accepta toate desii eu am folosit denumirea de motorie! (Stiu ca poate pana acum te-ai lamurit, dar am vrut sa-ti dau si parerea mea)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o intrebare...cum diferentiezi o imagine vizuala de una motorie?! De exemplu pisica statea pe prag

| DeeALarysa a răspuns:

Imaginile vizuale (Vezi ceva)
Ex:,, Pasarile zburau vesele deasupra campiei’’
Imagini auditive (Auzi ceva)
Ex:,, Cascada se lovea de stancile si pietrele muntelui’’
Imagini olfactive (Mirosi ceva)
Ex:,, Parfumul florilor ma facea sa visez’’
Imagini motorice (Miscare)
Ex:,, Cainele alearga repede in curte’’
Sper ca te-am ajutat kiss

| DeokLady a răspuns:

Eu nu am auzit de imagini ca morfica, eu folosesc termenul dinamica laughing

| alin7474 a răspuns:

Pai sunt vizuale(vedere), auditive(auz), olfactive(miros), morfica(dinamice)
SPER CA TE-AM AJUTAT ASA CA MULT SUCCES... POATE IMI DAI MIE FUNDITA

| George123Killer a răspuns:

Poate morfologica nu morfica laughing)