| adimancool a întrebat:

Ce inseamna "analizeaza sintactic"? dar "analizeaza morfologic"'?

Răspuns Câştigător
| Stefan_Petre_1970 a răspuns:

Analiza sinctactica adica sa spui ce functie are in propozitie (ex. : subiect,atribut)

Analiza morfologica adica sa spui ce parte de vorbire este (ex. : substantiv, verb, adjectiv).

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Analiza sintactica, este atunci cand iei o parte de vorbire secundara sau principala (subiect, predicat, atribut, complement) si o analizezi.
Morfologia este partea gramaticii care studiaza partile de vorbire, deci o analiza morfologica presupune identificarea partii de vorbire si, mai incolo, exista anumite etape pe care trebuie sa le urmaresti in functie de cuvantul care ti sa da spre analizat; de exemplu, la analiza morfologica a unui substantiv, trebuie sa scrii genul, numarul, articularea, la analiza unui verb trebuie sa scrii modul, timpul, conjugarea, la analiza unui adjectiv trebuie sa scrii despre acordul pe care il face cu substantivul pe care il insoteste etc.

| SwettyCat a răspuns:

Buna! A analiza sintactic adica sa scrii/sa zici mai intai functia sintactica.
A analiza mofologic adica sa scrii/sa zici mai intai partea de vorbire.
Si una in plus daca tot mi-ai adus aminte este " a analiza morfo-sintactic adica sa scrii/sa zici mai intai partea de vorbire si apoi functia sintactica.
Sper ca te-am ajutat! Imi dai funda?

| Alexia_Ioana_1997 a răspuns:

Morfoloogic=Parte de vorbire.
Sintactic=Parte de vorbire.

| adimancool explică (pentru Alexia_Ioana_1997):

Fatuca,intrebarea e din 2012. Ia si citeste..Mai si vorbesti aiurea laughing