| Xp4iN a întrebat:

Ce inseamna compunere descriptiva?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Compunerea descriptiva este compunerea in care descrii ceva( un peisaj, o persoana, etc) folosind figuri de stil: metafore comparatii, epitete. (exemplu: era un baiat frumos. avea ochi caprui, par brunet, un nas lung...)

Compunere in care principalul mod de expunere este descrierea.

| Xp4iN explică (pentru stlucian):

Eu trebuie sa fac despre Iarna. imi poti da o idee?

| stlucian a răspuns (pentru Xp4iN):

Cel mai simplu descrie un peisaj dar cam toti o sa faca asta sad
Incearca sa descrii sarbatorile de iarna(ce cuprind/manifestari "capra/ursul/plugusorul/steua... )sau jocurile olimpice de iarna(sanie/bob/schi/patinaj...)
Succes thumbs up

8 răspunsuri:
| AndreeeaConstantin a răspuns:

Sau si mai simplu, pune multe figuri de stil happy asta e secretul. Spor la lucru!

| Georgiana_Valentina_1998_3nef a răspuns:

Compunerea descriptiva este compunerea in care descrii ceva( un peisaj, o persoana, etc) folosind figuri de stil: metafore comparatii, epitete. (exemplu: era un baiat frumos. avea ochi caprui, par brunet, un nas lung...)

Compunere in care principalul mod de expunere este descrierea.

| Maria_Stefania_1990 a răspuns:

Compunerea descriptiva este compunarea care contine o descriere(a unui peisaj, personaj, etc).

| RusuGheorghita a răspuns:

,,compunere descriptiva,, - este o compunere care descrie, sau contine o descriere.

| simionaureliaelena a răspuns (pentru RusuGheorghita):

Cu multe figuri de stil

| Simuu_Kidaa_1992 a răspuns:

O compunere descriptiva este un acu figuri de stil