| Ion_Vladut_1997 a întrebat:

Ce inseamna in termeni matematici,,de cate ori este mai mare,

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă în întrebarea ta ai spus „de cîte ori", acest „ori"ne îndrumă să înțelegem că e vorba de o înmulțire ( 3 ori 5=15).
Și, de cîte ori e mai mare un număr decît altul, înseamnă că un număr mai mic intră de un număr întreg de ori în unul mai mare.
Adică 15 : 3 = 5.
Deci, 15 este de 3 ori mai mare decît 5.
Dacă am spune „cu cît" e un număr mai mare decît altul avem de a face cu adunarea și scăderea.

| Mary571 a răspuns:

Ex:60 este mai mare de 3 ori decat 20 deoarece 20x3=60.Sper ca te-am ajutat

| Maria_Angela_1974 a răspuns:

A:B=. (rezultatul tau)

| Ada2004Andreea a răspuns:

A •...