| Daniellllll1 a întrebat:

Ce inseamna la probele pentru liceul sportiv chestiile astea:
Forta musculaturii abdominale (Stiu,ne testeaza abdomenul, dar.ce exercitii trebuie sa facem?)
Joc bilateral pe teren redus.
Funda.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Măi, dacă nici atât NU ştii, mai bine te laşi de fotbal :))

"Forţa musculaturii abdominale" = nr de abdomene executate în 30 de secunde.

"Joc bilateral pe teren redus 2x10 minute" = Joci fotbal pe teren mic, 2 reprize de câte 10 minute.

"FOTBAL :

Probe pentru evaluarea calităţilor motrice
50 m alergare cu start de sus
2000 m
30 sec. abdomen

Probe specifice
tras la poarta de la 16 m - 10 execuţii
dribling printre jaloane - 5 jaloane
controlul balonului 1 minut
joc bilateral pe teren normal sau redus - 2 reprize a 15 min." - SURSA :
http://www.lpsiasi.ro/index.php/despre-noi/oferta-educationala

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru "vocaţional" trebuia să-ţi scoţi DEJA o Anexă la Fişa de înscriere ( s-au eliberat în perioada 21-22 mai 2015 )!
De asemenea, trebuia să te înscrii ieri sau azi ( azi, 26.05.15 este ultima zi de înscrieri ) - sper că ai făcut-o;)

Pentru a te putea înscrie la L.P.S., trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( sportiv ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

"PROFIL SPORTIV :

Admiterea elevilor în liceele vocaţionale, la clasele cu program sportiv, este condiţionată de :
 existenţa avizului medical favorabil participării la probele de aptitudini sportive - condiţie eliminatorie;
 susţinerea şi promovarea probelor de aptitudini sportive.

La susţinerea probelor de aptitudini sportive, elevii sunt admişi numai în echipament corespunzător.

Comisia de examinare şi evaluare pentru probele de aptitudini sportive este compusă din:
- preşedinte (fără drept de notare) – directorul sau directorul adjunct al unităţii de învăţământ;
- vicepreşedinte (fără drept de notare) – şeful catedrei de specialitate;
- membri (cu drept de notare) – doi profesori de specialitate sau de specialităţi înrudite.

Aprecierea probelor se face cu note de la 10 la 1, nota minimă de admitere pentru fiecare dintre probele de aptitudini sportive este 6 (şase).

Elevului care nu obţine nota de promovare la o probă de aptitudini i se comunică imediat acest lucru. Acesta nu mai este primit la următoarele probe de aptitudini sportive şi este declarat respins la probele de aptitudini.

Nota finală la probele de aptitudini, pe disciplină sportivă, se calculează ca medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, din notele acordate la fiecare probă în parte.

Pot fi admiși în liceele vocaţionale, la clasele cu program sportiv, doar candidații care au obținut nota finală la probele de aptitudini de minimum 7 (şapte).

Nu se admit contestaţii la probele de aptitudini sportive.

Notă: La disciplinele sportive care nu se regăsesc în anexă, probele şi normele de evaluare vor fi elaborate de inspectorul şcolar de educaţie fizică împreună cu cadre didactice de specialitate. Acestea vor fi transmise la M.E.N./D.G.E.Î.T.P.V., inspectorului de specialitate, cel mai târziu până la sfârşitul lunii martie, şi vor putea fi aplicate numai după ce au fost avizate de acesta." - SURSA = Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul anterior.

"Probele de aptitudini :
21-22 mai 2015 = Eliberarea anexelor fişelor de înscriere pentru elevii sau absolvenţii care doresc să participe la probe de aptitudini

25-26 mai 2015 = Înscrierea pentru probele de aptitudini

27-30 mai 2015 = Desfăşurarea probelor de aptitudini

1 iunie 2015 = Afişarea rezultatelor la probele de aptitudini
Depunerea contestaţiilor la probele de aptitudini, acolo unde metodologia permite acest lucru

2 iunie 2015 = Afişarea rezultatelor finale" - SURSA = "Calendarul admiterii 2015" = Anexa 1 la Ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......u_2015.pdf

| Daniellllll1 explică (pentru bursuc001):

Cam cate abdomene trebuie sa faci in 30 de secunde?

| bursuc001 a răspuns (pentru Daniellllll1):

Ai un tabel în Anexa 3 ( indicată mai sus ) - SPER că ştii să citeştiwinking

O zi frumoasă.