| deea_9461 a întrebat:

Ce inseamna opusul unui numar?

Răspuns Câştigător
| mary_2630 a răspuns:

opusuu nu e acelasi cu inversul rolling eyes opusul lui 4 sa zicem e -4 si inversul lui 4 e 1 supra 4hee hee fundabatting eyelashes?

28 răspunsuri:
| Sofffie a răspuns:

De exemplu opusul numarului 8 este numarul -8, adica sa fie situat pe axa la aceeasi diferenta, unde este -8 in stanga, iar 8 in dreapta la distanta egala de 0.

| iacobitza a răspuns:

Opusul unui nr inseamna inversul lui. Ex:3 opusul-3, sper ca am fost de ajutorbig grin

| flyleaf22 a răspuns:

Gandeste-te la axa numerelor.
In stanga lui zero avem numerele cu minus iar in dreapta cele pozitive.
Daca luam un numar din dreapta... de exemplu 2, opusul lui va fi in stanga si va fi minus 2
pentru 1 opusul este minus 1
pentre 5 opeusul este minus 5
pentru numerele cu minus e la fel
opusul lui minus 2 este 2 si asa mai departe
zero nu are opus
sper ca ai inteles. Bafta!

| MistikkGirl a răspuns:

Opusul nr 10 este -10 =)

| User a răspuns:

Inseamna acelasi numar, dar cu - sau + in fata. Ex: opusul lui 2 e -2, iar opusul lui 1982 e -1982

| вεвїŧѕά a răspuns:

La mate nu? iti dau 2 exemple, opusul lu 5 e -5 opusul lui -7 e 7 deci inaintea numarului pui - sau daca are " - " pui numarul fara el... sper ca ai inteles! fundita?

| Sofffie a răspuns:

A raspuns cineva cu 23 ma rog, nu este asa, noi am facut la scoala upusul nr, ceea ce ai zis tu este inversul numarului.

| Frau a răspuns:

Pai de exemplu opusul lui 2 este -2. dacae fractie atunci 2 supra 4 = 4 supra 2happy

| melyyy a răspuns:

De ex: 7 si -7

| Ella_1266 a răspuns:

Buna.
Exemplu:
1 = -1
-1 = 1
Intelegi?
Pa, pa.

| Lalysuka a răspuns:

Pai de exemplu daca ai numarul -5, opusul sau este +5 adica 5. Daca ai numarul 5 opusul sau este -5. Se refera la semnele lor.

| Psihiatra a răspuns:

Uite 2 exemple: daca e 5, atunci opusul sau este -5(minus 5)
daca e minus 6, atunci opusul este 6
Mai pe scurt, este acelasi numar, doar ca semnul din fata variaza. Daca e minus, atunci e plus(plusul nu trebuie tot timpul sa-l pui), daca e plus, atunci e minus

| simonna a răspuns:

-7 este opusul lui 7
sau -11 este opusul lui 11

| girls_9639 a răspuns:

De exempu opusul lui 1 este -1

| Stelutssa a răspuns:

Opusul unui numar este acel numar cu semn schimbat.
Ex: Opusul lui 2 este -2.
Opusul lui -352 este 352.
Sper ca te-am ajutat:*:*. Funda pls:*.

| Genesis29 a răspuns:

Opusul unui numar este numarul inmultit cu -1
De ex: Opusul lui x = x • (-1) = -x
Opusul lui -x = -x • (-1) = x

| lacry24 a răspuns:

Un numar ce nu-i egal cu acel

| Oxanna a răspuns:

Depinde sunte trei posibilitati:
opusul in functie de semn: 14 = -14
opusul in functie de ordinea cifrelor: 21=12
opusul in functie de fractie: 7 = 1/7
opusul fractiilor: 3/5 = 5/3

ideea este sa inversezi locul, oridnea sau semnul sper ca ai inteles

P. S. am vazut ca sunt deja 18 raspunsuri, sa stiti nu am copiat pe nimeni, am scris din propriile cunostinte

| DyaNa1337 a răspuns:

Ex:
opusul lui 10 este -10
pa

| Vitalie a răspuns:

Oferă şi primeşte ajutor la fizică şi matematică pe www.matefizica.com

| SmileIsForFree a răspuns:

Daca numarul are in fata semnul + [plus], se transforma in - [minus], iar daca numarul are in fata semnul -[minus], se trasforma in + [plus].

| Stelutssa a răspuns:

Funda pls:*:*puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De exemplu opusul lui 4 este -4 si inversul nu este acelasi cu opusul de exemplu inversul lui 4 este 1winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut opusul inversului lui radical din3 e=1supra radical din3

| WhatMeanLove a răspuns:

Care e opusul lui 0, 5?

| Nelutul22 a răspuns (pentru mary_2630):

Nu prea cred

| FariceaAlexandra1998 a răspuns:

Dar opusul numarului -1 pe 2 cat e?

| Cristina_Ioana_1999_Q8i6 a răspuns:

Am citit cateva dintre raspunsuri si din cate stiu eu opusul lui a este -a, iar inversul lui a este 1/a sau a la puterea -1.