| DDoctorita a întrebat:

Ce inseamna pentru tine "Prietenia"?¿ =)

Răspuns Câştigător
| betting a răspuns:

Tot!

18 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

PRIETENIA
.Uneori se naste intre persoane care se cunosc de mult timp..alteori, se naste din intamplare si poate dura pentru TOTDEAUNA sau poate sa dispara intr-o clipa.dar adevaratii prieteni vor lasa o cicatrice in INIMA ta.
Adevaratul prieten e cel ce plange cand plangi si tu, care rade cand razi si tu, care nu doarme noaptea stiind ca tu suferi, E CEL CE CUNOASTE MELODIA INIMII TALE SI TI-O CANTA CAND TU AI UITAT CUVINTELE
Adevaratul PRIETEN REUSESTE SA DISTINGA LACRIMILE PE OBRAJII TAI, CHIAR SI CAND MERGI PRIN PLOAIE.
e cel care atunci cand gresesti iti zice in fata, stiind reactiile tale si riscand sa te piarda pentru totdeauna.
Adevaratii PRIETENI sunt aceia care atunci cand esti TRIST, iti daruiesc un ZAMBET, o MANGAIERE, o IMBRATISARE..si numai ca sa-ti zica "EU SUNT LANGA TINE''.

..continuarea ..mai tarziu big grin

| DDoctorita explică (pentru neluL):

Wow! Mai lasat cu gura cascata...

Asteptam continuare! =)

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru neluL):

Frumos happy cum a zis si ZzZuUu asteptam si partea a doua tongue

| kunaste2002 a răspuns (pentru neluL):

Ce tupa

neluL
| neluL a răspuns:

Atat cat avem amintiri, trecutul va trai
Atat cat avem sperante, viitorul ne asteapta
Si atat cat avem PRIETENI, prezentul merita trait.
Intr-o zi Dragostea intreaba Prietenia
''TU DE CE MAI ESTI DACA SUNT EU?''...
Prietenia ii raspunde...Pentru a darui un ZAMBET acolo unde tu lasi o LACRIMA.
In vocabular cuvantul PRIETENIE inseamna - sentiment de simpatie, de stima, de respect, de atasament reciproc care leaga doua persoane dar vocabularul nu stie sa exprime EMOTIILE, IMBRATISARILE, ZAMBETELE, CERTURILE, LACRIMILE, MOMENTELE FRUMOASE SI MAI PUTIN FRUMOASE CARE LE TRAIM SI SUFERIM IMPREUNA PRIETENA MEA.

end of part two big grin

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cel neprihănit arată prietenului său calea cea bună, dar calea celor răi îi duce în rătăcire.
Proverbe 12:26

Nu te împrieteni cu omul mânios şi nu te însoţi cu omul iute la mânie,
ca nu cumva să te deprinzi cu cărările lui şi să-ţi ajungă o cursă pentru suflet.
Proverbe 22:24-25
cum poate sta împreună lumina cu întunericul?
2 Corinteni 6:14

Iubiţi-vă unii pe alţii cu o dragoste frăţească. În cinste, fiecare să dea întâietate altuia.
Romani 12:10

Ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel.
Luca 6:31

| Anonima264 a răspuns:

Pentru mine, prietenia inseamna atunci cand persoana pe care o numesti prieten te ajuta la nevoie, sau atunci cand prietenul/prietena iti este alaturi la bine si la greu.
Nu prea stiu cum sa descriu ce inseamna pritenia prin cuvinte, dar pot spune ca prietenia este un sentiment foarte placut...

| Ekcstsy a răspuns:

Tu cu mine si tine sa facem un 3 in 1 laughing))

| BlackDarkAngel a răspuns:

Pentru mine prietenia este ca un dar sfant si plin de afectiune. Daca stii sa apreciezi o prietenie, e ca si cum te-ai intalni cu Dumnezeu. Insa mereu e bine sa stii ca exista si prieteni falsi si mincinosi! Ei vor doar sa profite si iti sunt alaturi doar la bine. La greu te lasa. Dar prietenii adevarati nu te vor lasa nici la greu, si nici la bine! Iti vor fi mereu alaturi indiferent de imprejurimi. Eu abia de pe acum invat sa imi fac prieteni sinceri si sa fac o prietenie sa dureze mai mult. Prietenia o putem intretine prin incredere si sinceritate. Poate chiar si putin amuzament. Ce e greu sa pretuim prietenia? Cat ne costa? Ne costa bani sau viata? Ne costa timp? De fapt, castigam timp si dragoste, nu pierdem nimic. Nu stiu daca ma intelegi, dar invata sa citesti in interiorul fiecarui om. O prietenie nu se poate rupe nici in 50 de ani. Trebuie doar sa fie ADEVARATA!
Ieri e istorie, azi e un dar si maine e mister!

| pikaღ a răspuns:

Pentru mine prietenia nu exista singura mea prietena de suflet este mama, am mai avut eu amice dar mai barfit pe la spate si nu mai vreau sa aud de prieteni

| LexuDeea a răspuns:

Prietenia este un trandafir sau un ghimpe? Este dragoste sau ura? Este prietenia un lucru despre care ar trebui sa vorbim atat de des? Stim sa ne apreciem prietenii la adevarata lor valoare?

Prietenia este un cuvant simplu si totusi este foarte greu de explicat ce inseamna. Fiecare are o definitie proprie a prieteniei. Pentru mine prietenia inseamna TOTUL : fericire, tristete, lacrimi, zambete, imbratisari, sentimente, ganduri, iubire. Prietenii sunt oamenii in care pot avea incredere si pentru ei as trece si prin foc daca ar fi nevoie. Nu pot sa spun ca am multi prieteni, dar sunt putini cei pe care chiar isi merita titlul de "prieten adevarat".
Fiecare dintre noi vrem sa impartasim anumite sentimente, ganduri si trairi unei persoane apropiate. Fiecare dintre noi vrem sa fim iubiti si sa oferim, la randul nostru, iubire. Cred ca e cel mai placut sentiment atunci cand vezi ca prietenii nostri se bucura pentru realizarile noastre, atunci cand realizezi ca timpul trece si flacara prieteniei este inca puternica dar si atunci cand respectul si increderea stau la baza fiecarei prietenii 'construite'.
Prietenia se poate lega in orice circumstante; atunci cand nici nu te astepti poti castiga un adevarat prieten care va fi langa tine atunci cand nici nu te astepti. Firul prieteniei insa e fragil si se poate rupe intr-o clipa si poti pierde tot ce ai acumulat intr-o perioada indelungata de timp. Am auzit odata o vorba : "Dragostea si prietenia nu mor niciodata." Da. poate este adevarat dar odata ce prietenia si dragostea dintre doua persoane dispar cu greu se pot lega la loc.
Prietenia este usor de inteles daca stii sa iubesti si sa oferi iubire oamenilor care au nevoie de tine.

| LexuDeea a răspuns:

Prietenia este un trandafir sau un ghimpe? Este dragoste sau ura? Este prietenia un lucru despre care ar trebui sa vorbim atat de des? Stim sa ne apreciem prietenii la adevarata lor valoare?

Prietenia este un cuvant simplu si totusi este foarte greu de explicat ce inseamna. Fiecare are o definitie proprie a prieteniei. Pentru mine prietenia inseamna TOTUL : fericire, tristete, lacrimi, zambete, imbratisari, sentimente, ganduri, iubire. Prietenii sunt oamenii in care pot avea incredere si pentru ei as trece si prin foc daca ar fi nevoie. Nu pot sa spun ca am multi prieteni, dar sunt putini cei pe care chiar isi merita titlul de "prieten adevarat".

| ZuuZaa a răspuns:

Pentru mine prietenia inseamna prietenii adevarati, care sunt alaturi intotdeauna la bine si la rau.

| Axutsaa a răspuns:

Pentru mine, prietenia e un sentiment fara de care nu te poti dezvolta spiritual, inseamna sa plangi si sa fii fericit alaturi de cel ce merita sa-l numesti prieten, sa-l lauzi, sa-l accepti asa cum e si sa il ajuti la evolutia lui.

| dia23 a răspuns:

Pentru mine prietenia inseamna sa fii alaturi de prietenul tau cand plange, cand rade, sa nu il dezamagesti niciodata. Prietenia este cel mai pur si deosebit dar din lume care se bazeaza pe incredere, respect; care nu poate fi cumparat sau vandut happy

| kunaste2002 a răspuns:

Este prietenul care te ajuta la toate si tu luia daca il ajuti la toate i esti prieten foarte bun

| kunaste2002 a răspuns:

Nimic nu cred

| AMaThaa a răspuns:

Pentru mine prietenia este un cuvant usor dar un sentiment foarte greu de gasit. Poate ca atunci cand auzi cuvantul prieten iti vin in cap multe persoane dar cand auzi ''prieten adevarat''brusc te gandesti cine e persoana aia.Prietenul adevarat e acela care atunci cand ti-e bine sta alaturi de tine si cand ti-e rau vine nechemat,prietena adevarata e aceea care, atunci cand te-ai despartit de cineva iti zice :da incearca sa te impaci cu el pentru va potriviti mult si nu aceea care zice :lasa ca mai sunt baieti chiar daca vede ca tu suferi dupa acea persoana, prieteni adevarati nu isi bat joc de tine si atunci cand esti trist incearca sa te inveseleasca, nu te lasa zicand ca trece. Prietenia este foarte importanta dar prieteni adevarati nu trebuie sa ii cauti si vor aparea ei cannd nu te astepti mai putin si nu va face-ti griji daca nimeni nu va este alaturi in momente grele pentru ca D-zeu o sa va fie mereu.
Deci prietenia intr-un cuvant insemna TOT ce in veata va este oferit, este sentimentul cel mai frumos pe lumea asta sa stii ca cineva va este alaturi si la bine si la rau si ca puteti avea incredere in ei spunandu-le secretele voastre.
Asta inseamna pentru mine ''PRIETENIA''.