| insanissentio a întrebat:

Ce inseamna sarcina electrica negativa?

6 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Diferenta de potential sub 0. Cea pozitiva e peste 0, iar cea nula 0.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Înseamnă că sunt încărcate negativ:adică "-".În mod normal un atom are sarcină neutră,deoarece protoni au sarcină pozitivă,iar electroni negativă. Pozitivi și negativi se atrag și se anulează. Într-un atom, nr. protonilor e egal cu cel al electronilor,de aceea ei au sarcină neutră, nulă.dar ei pot primi electroni, și astfel nu vor fi suficienți protoni să-i anuleze, și rămâne cu sarcină negativă.El mai poate ceda electroni, și astfel formează sarcină pozitivă. Sper că ai înțeles.

| insanissentio explică (pentru Tyberiu2000):

Ce ii determina sa se respinga? Si de ce protonii au sarcina pozitiva si electronii negativa?

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru insanissentio):

Nu știu exact de ce negativele atrag pozitivele, nici măcar de ce protoni au sarcină pozitivă și electroni negativă, dar crede-mă, mă documentez și-ți răspund.

| anonim0006 a răspuns:

Sarcina negativa se gaseste la electroni si este -1
sa stii ca p(protoni)=e(electroni)=Z(numarul atomic Z)

| andronicus a răspuns:

Sarcina electrica negativa inseamna ca sensul campului electric generat de sursa inchisa de suprafata pe care este generat campul electric ar avea sensul centripet, potrivit conventiilor adoptate in electrostatica.