| JaysYang a întrebat:

Ce meserii ar fi bune de ales pentru viitor? Avand in vedere situatia din tara de acum.Accept mai multe pareri

Răspuns Câştigător
| oana970 a răspuns:

Avocat nu ti-as recomanda, si nu pentru ca nu e o meserie banoasa, ci pentru ca, in zilele noastre, toti vor sa se faca avocati si, imediat ce ajung ceea ce-si doreau, realizeaza ca foarte multa lume nu are bani de avocat si ca se calca in picioare cu ceilalti avocati pentru un client.
Deci, nu iti recomand prea mult meseria de avocat deoarece sunt deja in tara prea multi avocati luptandu-se pentru cativa clienti. Daca vrei sa te faci avocat in strainatate, acolo treaba e diferita. Eu ti-am spus situatia din Romania.
Avand in vedere alte meserii, sa alegi o meserie pentru viitor trebuie si sa ai o pasiune. De exemplu, nu te poti face tamplar daca tu te pricepi la desen si iti place, sau nu te poti face marochiner daca iti place literatura si scrii carti.
Daca doresti meserii banoase, poti incerca o cariera in televiziune, dar este foarte greu sa ajungi acolo.
Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu.

4 răspunsuri:
| lanadelsex a răspuns:

Orice care te ajuta sa pleci din tara. Si sa te realizezi acolo, bineinteles.

| γиαჯ a răspuns:

O cariera in televiziune ar fi acceptabila, doar ca e greu sa ajungi acolo. Medicul castiga mult. Avocat, contabil, geolog. Depinde de ce iti place :*

| Christinnnee123 a răspuns:

Sunt multe meserii bune, dar o meserie se alege greu. Cred ca cind trebuie sa o alegi trebuie sa ai si vocatie, sa-ti placa ceea ce faci.
Ei bine daca ai cerut pot sa-ti recomand:
Arhitect
Contabil
Medic
Avocat
s.m.d
Funda?

| JaysYang explică:

Multumesc pentru raspunsuri