| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de materia numita ISTORIE? Cum o considerati :grea,usoara, interesanta?
Va place?
Ce perioada din istoria universala si mai ales ce capitol va place cel mai mult sa studiati?
Consideri ca e absolut normal si important ca istoria globala si cea nationala sa fie studiata la scoala/liceu?

PS:e materia mea preferata si mereu am avut cele mai mari note la aceasta materie.Bine mai am si altele, preferate.

Voua va place ISTORIA?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi-a placut mult si mi s-a parut foarte interesanta. Destul de grea pentru mine, fiindca mi-e foarte greu sa retin ani si nume personale, dar am invatat mult fiindca mi-a placut si am avut profesori minunati. Cred ca am avut strict note de 10 la istorie, asta in conditiile in care am dat si teza (intr-a opta, a noua si a zecea).
Cel mai mult mi-a placut istoria antica, in special Roma antica.
da, cred ca toata lumea ar trebui sa studieze temeinic istoria nationala si universala, fiindca asa putem evita marile greseli din trecut si putem intelege ce ni se intampla. Suntem partasi la istorie, ea se intampla cu noi in ea si sub ochii nostri si daca nu o intelegem suntem doar masa de manevra, folositi de altii care o inteleg.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de unde vei sa dai mai departe!
Dar consider ca istoria Romaniei trebuie cunoscuta pentru ca dupa cum spunea Nicoloie Iorga,, Cine nu isi cunoste istoria, e ca un copil care nu isi cunoaste parintii'''

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Istoria nu este printre materiile mele preferate insa nu imi displace. + Am note bune la ea intrucat sunt la profil real si nu trebuie sa te straduiesti ca sa iei 10. *asta la profesoara mea*

Lectia mea preferata a fost *si este* Revolutia Americana. La capitole... imi plac toate care tin de Romania.

Eu unul nu o consider chiar atat de importanta incat sa spun ca "Istoria este totul" dar mi se pare normal sa faci macar 1 ora pe saptamana.
Istoria este buna intrucat iti dezvolta cultura generala. Te intreaba aia de la KanalD *pe strada* despre Oliver Cromwell si le spui "Imi pare rau, nu am vazut filmul" sau "A jucat cumva la echipa x?"

Istoria nu este centrul universului, nu este extrem de importanta dar totusi ai nevoie de ea pentru cultura ta generala.

Un bonus al acestei materii este faptul ca te face sa te cunosti mai bine. Cum vine asta? Pai daca esti atent te gandesti la greselile facute de strategii lumii si ii compari cu tine. Tu ce ai fi facut in locul lor? Oare tu ai fi fost mai bun ca ei?

Eu mai fac asa cateodata. Te ajuta la luarea deciziilor, chiar mai mult decat psihologia de a 10-a.

| Oana92 a răspuns:

Mi-a placut la nebunie istoria, mai ales in perioada liceului. Am avut o profesor care povestea si aveam impresia ca urmaresc un film, era fantastic.
Din punctul meu de vedere e absolut necesar sa se studieze istoria in scoala. Eu as adauga orelor de istorie si ore de politica, dar nu asta e subiectul acum.
E important sa iti cunosti istoria, sa vezi cum au evoluat oamenii, ce a reusit sa ii uneasca si sa ii puna in miscare de-a lungul vremii, pentru ce luptau, ce erau dispusi sa faca in numele unei credinte. Faptul ca repetam aceleasi greseli la infinit arata cat de putin ne cunoastem istoria...

Mi-a placut foarte mult sa invat despre perioada antica si despre comunism.

| OoBunnyoO a răspuns:

Mi se pare una dintre cele mai importante materii pe care le poti face in scoala. Istoria iti mareste orizontul de cunoastere din extrem de multe puncte de vedere. In mare parte pentru ca explica de ce lumea este asa cum este in prezent. Ce alegeri s-au facut si ce ne-a determinat sa ajungem unde am ajuns, explica relatiile politice, felul in care au evoluat tarile si ofera foarte mult context pentru cunostintele politice (care mi se par, la fel, extrem de importante). Plus, asa cum s-a spus si mai sus, ajuta la evitarea greselilor.

Si pentru mine a fost una dintre materiile mele preferate. Referindu-ma strict la istoria universala, personal, prefer perioada dintre Epoca Medievala si secolul al 20-lea, pana la inceputul Primului Razboi Mondial. Perioada asta mi se pare extrem de fascinanta, fie ca este vorba de istoria Europei, a Asiei, a Australiei, a Americii. Desi cunoasterea celor doua razboaie mondiale mi se pare extrem de importanta, mai importanta decat alte parti din istorie, recunosc, nu este preferata mea.

| Deaad a răspuns:

Toate materiile umane sunt usoare daca tocesti.Nu e greu de luat 10 la istorie.

Eu nu ma topesc dupa ea, dar e interesanta.
Imi place cel mai mult antichitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu mi-a placut istoria, in clasele 5-7 am avut un profesor de treaba, de fapt unicul asa, si poate de aia mi-a placut. Pacat ca in ziua de azi nu prea ai cu cine vorbi despre subiectul asta, pentru ca nu e "cool".

| DonaldTrump a răspuns:

Una din materiile mele preferate, daca vrei sa intelegi lumea din prezent si actiunile de azi ai nevoie de istorie. Plus ca este si vorba aia "istoria se repeta" pacat ca in scoli nu sunt mai multe ore de istorie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| OmniSpirit a răspuns:

Mie imi place istoria reala a umanitatii si a acestui pamant. Ce se preda in sistemul educational nu arata mai deloc realitatea.

| Trenuletz a răspuns:

Nu mi se pare normal sa faci mare fâs din ea. Cred ca e mult mai important sa stii geografie ca si cultura generala. Oricum cariera nu prea iti faci din ele, nu se cauta ca domeniile mai ingineresti/tehnice/IT. Deci, e departe de a fi numita o materie importanta in scoala. Pentru mine a fost o materie de umplutura care nu m-a ajutat cu absolut nimic. Plus ca ceva istorie oricine mai citeste/aude. E inevitabil sa nu afli una alta despre trecut.

Nu sunt insa de acord ca trebuie sa stii istorie ca sa intelegi lumea. Fiindca lumea se schimba mereu. Asta cu greselile din trecut sa fie evitate in viitor e o porcarie. Poti face si acum alte greseli cu totul diferite.

| AvalohAlyn explică (pentru Trenuletz):

Cred ca matematica nu este asa fascinanta si interesanta precum istoria...sincer..O fi utila matematica asa tare, dar nu prea e frumoasa, atragatoare in schimb istoria, cam DA