| corina000 a întrebat:

Ce parere aveti de subiectele de la Bac de la romana?

6 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

M-am uitat peste ele. desi nu ma impac prea tare cu poezia, mi s-au parut acceptabile.

| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Pe mine ma asteapta BAC-ul anul viitor. Subiectele au fost simple. Partea intai, ca de fiecare data - floare la ureche(ce-s mai grele ultimele 2-3 cerinte). La partea a doua, textele argumentative, atat la real, cat si la uman au fost usoare; idei ar fi avut oricine sa scrie, iar la partea a treia, poezie: tema si viziunea despre lume dintr-un text poetic studiat, apartinand simbolismului. Clar: Bacovia -,, Plumb" sau,, Lacustra". As fi mers pe cea de-a doua poezie; mi-a placut mai mult.
Tie cum ti-au parut, Corina?

| OnuOnulică a răspuns:

Varu meu a dat examenu si a zis ca e usor.

| thegatekeeper a răspuns:

Pentru mine, subiectul al treilea a picat cum nu se putea mai bine. Imi place extrem de mult Bacovia si prin urmare, am scris tot ce trebuia sau aproape tot. Restul subiectelor mi s-au parut chiar si mai usoare, avand in vedere la ca primul a fost un fragment dintr-un text in proza, iar textul argumentativ e intotdeauna simplu de realizat, daca gasesti ideile potrivite si stii structura. Banuiesc ca o sa iau peste 9, probabil in jur de 9. 50.

| Loser8299 a răspuns:

Din pacate la real au fost mai naspa subiectele decat la uman...Simbolismul era mult mai usor decat modernismul.

| corina000 explică:

Mie mi-a picat fata cand am vazut ca avem poezie la subiectul 3, am citit majoritatea romanelor, stiam Alexandru Lapusneanul si Moara cu noroc foarte bine. Eu am avut probleme, mi s-a facut rau, mi-a curs sange din nas asa ca o ora am stat in cabinetul medical si nici nu am mai apucat sa ma gandesc la subiectul 3. Eu am avut varianta de real dar daca eram la uman si aveam Bacovia mai stiam si eu sa scriu o pagina.