| anonim66231 a întrebat:

Ce părere aveti despre toată chestia asta cu religia? Adica. Eu cred ca este o idee proasta sa nu fie religia obligatorie, de ce nu era obligatorie chimia? Ca oricum nu ne ajuta cu mai nimic in viața.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil tu ai o educatie din asta indoctrinata si nu intelegi unele lucruri. Religia nu este ceva ce poate fi impus cum spre exemplu ti sa impus tie.

Chimia este o stiinta si este la fel pentru toti si daca nu s ar invata chimia nu ar mai exista medici, nu ar mai exista medicamente, nu ar mai exista lucrurile tale din plastic care le ai prin casa samd.
Daca la chimie inveti ca din substanta x + substanta y iese substanta Z lucrul asta ti se demonstreaza.

Daca la religie ti se spune ca exista niste puteri din astea invizibile si Dumnezeu a pocnit din degete si a facut un om cine iti demostreaza lucrurile astea? Nimeni... ba mai mult poti sa mori pentru ca tu crezi asta (vezi cruciadele, vezi actele de terorism ale arabilor samd)

Nu te opreste nimeni sa faci religia daca vrei, dar asa cum este normal este doar la alegerea ta.

15 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Bai Johnny, una e religia alta e Dumnezeu, intelegi? Religia e cu popi, sutane si biserici, cu dogma medievala si cu morala manipulata dupa interesele contextului. Singurul motiv pentru care popii vor religia in scoala este pentru a se asigura de generatii viitoare de enoriasi zelosi care cotizeaza la moaste, hramuri, zidiri si alte ale, in special burtile, masinile, si amantlacurile Inalt Prea Sfiintiilor lor Intreprinzatoare fac parte din alte alea, ca in tara asta in loc sa avem scoli si spitale, avem mii de biserici, si uite acum acum e gata si aia a neamului ca sa se minuneze toti, ca de, prostu nu e prost destul daca nu e si fudul, nu? Dumnezeu pe de alta parte e personal, e al tau, nu ti-l ia nimeni si nu moare odata cu biserica, popii n-au abonament la el si n-ai nevoie de ei pentru intermediere, daca tu crezi in Dumnezeu, bravo tie!, daca te ajuta asta, foarte bine!, dar sa stii ca n-ai nevoie nici de popi nici de biserici ca sa-ti faci rugaciunea si da-ne voie si noua astora care, credem ca decat sa ne rugam mai bine ne apucam sa facem ceva, fiecare la locul lui, dar toti, impreuna, si dupa ce om urni tara asta, poate intr-o pauza bine meritata unu dintre noi om spune si-un Tata-l nostru asa... "nu pentr-o lopata de rumena paine, nu pentru patule nu pentru pogoane, ci pentru vazduhul nost' liber de maine...".

| Buresbista123 a răspuns:

Religia dauneaza grav sanatatii de orice fel,chimia din contra,tu fiind o oaie(beeeeeeeeeeee) iti e greu sa te documentezi, sa cauti raspunsuri, sa ti pui intrebari, pentru asta ai avea nevoie de un creier functional, al tau e in moarte clinica

| anonim66231 explică (pentru Buresbista123):

Vai de capu' vostru mi-e mila de voi.

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonim66231):

Ar tebui sa ti fie de tine,iti bati joc de viata ta pe zi ce trece si o faci nonsalant,dand dovada de o ignoranta si o prostie crasa, fapt care merge mana in mana cu credinta in religii, de asta sunt ele asa de daunatoare, te impiedica sa mai gandesti, ramai un om speriat de bombe cum esti tu in momentul de fata

| anonim66231 explică:

Nu vă mai zic nimic, daca vorbesc degeaba vorbesc.

| Hemera a răspuns:

Ai cata aberati aia scos...
Au comentat prea mult cei din fata mea ca sa ma mai apuc si eu, dar tu intelegi o chestie gresit.
Ai habar ce gen de profesori sunt unii din acei "sfinti" de religie? Caz personal:
La noi in liceu profesoara iti da 2 si 3 daca stranuti in ora si se sperie sau cum a patit o colega ca i-a dat 3 pentru ca a stins becul ca era aprins fara rost si multe altele, pot scrie romane.Si acum, cu harababura asta are toata lumea cate un 10 pe post de mita sa mearga in continuare la orele ei.
Explica-mi tu mie asta daca poti.

| Hemera a răspuns (pentru Hemera):

Ce aberatie*

| anonim66231 explică (pentru Hemera):

Nu știam ca toți profesorii sunt la fel. Daca a ta e mai nebuna asta este altceva, si se vede ca nu stii ce este ala "întrerupător" ca ai zis "a atins becul". laughing

| Hemera a răspuns (pentru anonim66231):

Ha ha, de parca nu mai poate omul sa greseasca.
Si cunosc profesori de religie din 3 judete si sunt toti la fel. Daca e sa o spun pe aia dreapta cei mai buni profesori sunt preotii.
Si sincer, sunt foarte curioasa, cati ani ai mai exact?
Aici sau in privat, e alegerea ta unde raspunzi, dar chiar vreau sa stiu

| anonim66231 explică (pentru Hemera):

Da' nu te interesează pe tine câți ani am eu, ce mori proastă daca nu afli? Curioasă esti mă tu nebuno si încep sa cred ca tu ai vorbit ca sa nu taci. Esti penibilă Draga mea.

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns:

Esti mic si nu stii nimic... Daca tu crezi ca nu te ajuta cu nimic chimia, atunci, nu are rost sa te intreb cu ce consideri ca te ajuta religia. M-am saturat de povestea asta!

| anonim66231 explică (pentru MeMyselfAndMyShadow):

Adica vrei sa zici ca Dumnezeu nu contează nu? Nu ne ajuta religia nu? Sa știm chestii despre Dumnezeu ..etc. Sunt eu mic dar gândesc altfel. Daca tu crezi ca nu te ajuta cu nimic religia. Ce sa mai zic.

| DDaniell a răspuns:

Uite ce iti recomand: du-te in padure o saptamana fara nimic la tine, nici macar apa. Ce vei face? Vei sta si te vei ruga si vei muri de foame? Sau vei analiza chimic orice planta sau vietate ca sa supravietuiesti? Ca sa obtii apa potabila cand nu ai de unde sa mai faci rost ai nevoie de chimie. Si ajuta mai mult ca religia. Religia pentru multi e o prostie. Incearca sa gandesti logic, daca poti. happy

| whitelight a răspuns:

Pai religia nu prea te ajuta cu nimic, chimia in schimbi te ajuta sa intelegi cum se petrec anumite fenomene in jurul tau. Religia nu este sinonim cu Dumnezeu, in schimb spiritualitatea are legatura cu Dumnezeu. Eu consider ca spiritualitatea este benefica.

| anonim66231 explică (pentru whitelight):

Da' la religie despre ce se învață? Cică religia nu este sinonim cu Dumnezeu, tu te auzi ce vorbești?