| Park1Suin a întrebat:

Ce parere aveti despre uniformele scolare?
Nu credeti ca ar fi bine daca toti elevii ar purta uniforme?

Răspuns Câştigător
| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu sunt de acord cu uniformele scolare. unii copii nu au o situatie materiala bunawinkingsi vor fi intotdeauna discriminati de catre cei imbracati in haine de firmasurprise.
scopul uniformelor este de a evidentia egalitatea intre elevi

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt unele scoli / liceee care au purtat uniforme dintodeuna.Si ma refer in special la cele cu renume.
NU vad nimic rau ca elevii sa poarte uniforma, mai ales cand si ei sunt consultati.

| Cameliapantiru a răspuns:

Sunt profesoara de limba si literature romana.
Ca eleva, am purtat uniforma in clasele I-VIII, iar in liceu, nu am mai prins uniforme.
Ma declar impotriva uniformelor, asta neexcluzand o tinuta decenta la scoala. Insa, nu, nu sunt de accord cu o uniforma impusa de minister/conducerea liceului, stiut fiind ca adolescentii de astazi sunt incurajati sa se exprime liber, sa fie creativi, sa apeleze la propria imaginatie, sa devina independenti, sa isi formeze si sustina parerile, preferintele, gusturile, sunt incurajati sa ia singuri decizii (sa stie ce sa aleaga adecvat pentru scoala, ceea ce-i va ajuta si mai tarziu, la serviciu, cand va trebui sa-si compuna o tinuta office corespunzatoare job-ului), pastranbdu-si, totusi, amprenta personala asupra hainelor/coafurii etc. Cel mult, se pot impune niste reguli generale de bun simt, de tipul "Fara machiaj strident", 'fara tatuaje/piercing-uri", ''lungimea minima acceptata la fusta/rochie" etc etc.

| Bogdy2k a răspuns:

Nu! Fiecare are dreptu de a se imbraca dupa bunul plac. Nu suntem nici in Armata nici pe vremea comunismului.

| xXSonyXx a răspuns:

Pai eu zic ca ar fi bine ca toti elevii sa poarte uniforme, dar sunt destui copii care nu le poarta...

| Sadprofile a răspuns:

Ar fi bine de luat exemplu de la japozezii care au politica scolara mai stricta, daca ti s-a spus sa porti uniforma-poarta!
Si ar fi bine chiar sa purtam asa ceva insa Moldova, mai ales orasul in care traiesc eu(Drochia) nu are destule capitale banesti pentru asa ceva.