| Geanin a întrebat:

Ce parere aveti scoaterea disciplinei "Istorie" din Scoala?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O porcarie.Se vrea o alta istorie.Asa cum vor sa o faca astia care sunt in fruntea tarii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa idioti si analfabeti. Un pic de istorie trebuie. Un popor care nu-si cunoste istoria este ca un pom fara radacini. Se usuca.

| AFR81 a răspuns:

Daca scoti istoria din scoala inseamna ca iti bati joc de cei care cu pretul vietii lor au aparat aceste meleaguri, aceasta tara. Inseamna ca, scuza-mi expresia, te p**i pe Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Constantin Brancoveanu, Vlad Tepes si multi altii. Pe langa asta, eu consider, la fel ca Nicolae Iorga, ca "un popor care nu-si cunoaste istoria este ca un copil care nu-si cunoaste parintii". Pe langa toate astea, cum o sa-mi castig eu painea daca scot astia istoria din scoli? In fine, putin probabil sa se intample asta. Cei care spun ca aceasta materie este inutila sunt idioti.

| Mjdolhfi a răspuns:

Am terminat liceul si pot sa zic ca nu mi-a placut istoria niciodata! Nu i-am gasit rostul, pana am vazut un documentar in care am auzit citatul "Cine nu isi cunoaste trecutul, risca sa il repete!". Mi-a placut asa mult! Ar fi o greseala sa o scoata.

| Drimmero a răspuns:

O mare prostie sa scoata istoria din scoli, printe cele mai frumoase materii, mereu mi-a placut istoria.Ar face mare prostie daca ar scoate istoria!

| minrest a răspuns:

Ce se poate invata intr-o ora de Istorie pe saptamana? Lumea nici nu stie macar ce-i aia. Ii sustin pe colegii de la Petru Maior: Doua ore sau nimic. De ce sa la dam oamenilor impresia falsa ca stiu ceva despre trecut? Sa nu ii privam de sansa de a realiza ''docta ignorantia'', sa stie macar ca habar nu au, si atunci vor putea lua decizia sa invete, daca vor considera ca merita investitia de timp. Iar daca nu, macar sa stie ca cei ce le dau argumente istorice incearca sa ii insele, din moment ce le dau argumente dintr-un domeniu inaccesibil, pe care nu le pot verifica.

| AC4S4 a răspuns:

Nu ar trebui scoasa. La profilul real as propune sa se faca o sapt geografie, o sapt istorie din clasa a XIa.
Ar trebui sa se schimbe modul de predare, sa se povesteasca mai mult la ore.

| Copac13 a răspuns:

Eu merg la olimpiada ma eu si bun la istorie

| MistretulPufos a răspuns (pentru Copac13):

Nu ma mira de ce nu te duci la cea de romana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o prostie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la ştiinţe ale naturii,iar la ce profesor am din partea mea să o scoată.
Să scoată şi orele de sport,muzică,de desen, religie, şi geografie, şi franceză că mă plictisesc de mor, n-ar fi rău nici dacă ar scoate pe astea ca antreprenorială şi economie.thinking
Ar fi mult mai frumos ca în loc de astea să fac mate.Aşa e multă materie.

| MistretulPufos a răspuns:

Unele ar trebui sa fie optionale, cum ar fi Educatia plastica, muzica si istoria, religia e deja optionala din fericire

| CVane a răspuns:

Nu,doar Nu.

| FataȘarpe a răspuns:

Iubesc istoria.
Desi in manuale sunt multe porcarii neadevarate, am un profesor de istorie (probabil daca as avea alt profesor nu mi-ar place) genial. Cred ca sunt decat 2 copii in clasa ce nu plac istoria.

| Axattys a răspuns:

Chiar daca trebuie sa inveti mult, ai nevoie de un pic de istorie totusi.

| ZzZiasmizZz a răspuns:

Chiar daca o urasc...mi se pare o prostie sa o scoata..tot avem putina nevoie de ea.winking

| Dienutza_Diuka_1997 a răspuns:

Ar fi grozav