| AvalohAlyn a întrebat:

Ce pasi trebuie urmati ca sa devii profesor, de exemplu de geografie sau istorie? Ce studii si pregatire trebuie sa ai ca sa ai ore ca titular la o scoala/liceu ca profesor de istorie sau geografie? Dar ca suplinitor? Explicati mai pe larg.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să fii absolvent al unei facultăți de profil (istorie, geografie, limbi etc), la sfârșitul căreia, dai un examen de licență (oral și scris, plus prezentarea lucrării etc). În cadrul orelor, vei face și cursuri de psihopedagogie, la sfârșitul cărora vei obține modulul pedagogic.
Ca să ai un post de profesor în învățământ, trebuie să dai un examen de titularizare, care constă în examen practic (la clasă) și un examen scris (metodică). În funcție de nota obținută, poți obține un post de profesor. Profesorii care nu obțin o notă peste 7.00, vor fi suplinitori. De obicei, titularizarea se obține foarte greu, cu note foarte mari (9.50-9.80 ). De multe ori, poți obține note peste 9.50 și să nu ai post de profesor titular, fiindcă locurile nu sunt scoase la concurs.

| AvalohAlyn explică (pentru floresdemayo):

Merci mult de informatii

| floresdemayo a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Să ai succes... happy

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Facultatea de Istorie sau Geografie şi examen de titularizare.

| AvalohAlyn explică (pentru Gizăz):

In ce consta rxamenul de titularizare? Am inteles ca trebuie sa faci si un curs de psihopedagogie..stii mai multe despre?

| Gizăz a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, şi pedagogie. Uitasem de ăla. Deci astea trei. Nu ştiu în ce constă. Nu-s profesor.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce pași să urmezi? Mai bine fă trei pași înapoi! laughing